Keltský skanzen Isarno dostal druhou šanci

Letovice (Blanensko) – Letovičtí radní se dohodli se zástupci občanského sdružení Přátelé keltského skanzenu Isarno na dalším provozu repliky historického hradiště. O záchranu chátrající atrakce se skupina vedená šermířem Janem Rabanem přihlásila po opakovaných výzvách, když hrozilo, že keltský skanzen zanikne. Vedení města však zprvu nebylo spokojeno s plány sdružení. Teď se však obě strany dohodly. Radnice tak stavby ve skanzenu nebude bořit a ty budou příští rok opět v provozu.

Ačkoli keltský skanzen zůstává stát, jeho budoucnost stále není jistá. Radnice chce, aby občanské sdružení Přátelé keltského skanzenu Isarno do 30. září příštího roku prokázalo, že je schopno areál provozovat. Musí proto vyřešit řadu právních náležitostí, zejména převod vlastnických práv od původní majitelky, začít opravovat stavby, které během celé letošní sezony chátraly, a v neposlední řadě zajistit v areálu kulturní program. 

Sdružení vedené Janem Rabanem slíbilo, že s opravami staveb začne už během zimy, odhaduje, že obnova areálu vyjde na půl milionu korun. Na jaře by šermíři chtěli začít skanzen provozovat. „Investice nebude obrovská. Jsou potřeba nové střechy, je potřeba posekat trávu, vyměnit nosníky,“ uvedl Jan Raban.

Rozpačité námluvy s městem

Skupina šermířů, která před několika týdny kontaktovala radnici s návrhem na převzetí dvanácti kopií keltských budov do své péče, byla s vedením města v kontaktu pouze telefonicky. Žádný konkrétní písemný návrh šermíři na radnici nedonesli. Starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS) prohlásil jejich jednání za neseriózní, příliš nadějí záchraně skanzenu nedával.

Vedení Letovic chtělo mít jasno o budoucnosti Isarna do konce října, později však termín posunulo. Radní chtějí ukončit spor s majitelkou hliněných chýší, dřevěných lavic a oplocení, které bývaly připomínkou dávné historie. Majitelka objektů skanzenu Simona Hrušková, která se rozhodla se svým podnikáním skončit, je městu nabídla za osm milionů, které však v letovické pokladně nebyly. Podle Hruškové ale současně město zabránilo převodu na jiného provozovatele. „Chtěla jsem, aby Isarno pokračovalo, a chtěla jsem svoji nájemní smlouvu převést na pana Aleše Olesova, ale město s tím nesouhlasilo,“ uvedla loni majitelka staveb. Letovice nakonec vypověděly nájemní smlouvu na pozemky, která přitom byla v roce 2000 uzavřena na padesát let.

S předáním Isarna Janu Rabanovi je Simona Hrušková srozuměna. „Budu mu držet palce. Myslím si, že je to člověk, který má zkušenosti,“ poznamenala.

Isarno je jediným zařízením svého druhu na Moravě. Kopie keltských staveb se nacházejí na městských pozemcích v bývalém lomu. Objekty jsou zchátralé a potřebují opravu. Součástí areálu je i 6,5 metru vysoká brána, desetimetrová kopie kruhovitého objektu z Irska nebo napodobeniny objektů, jejichž základy se nalezly v Bořitově u Blanska a u Mikulova.