Zbyněk Stanjura rezignoval, Ivan Týle naopak mandát obhájil

Ostrava - Klub krajských zastupitelů ODS opustil poslanec a bývalý krajský radní Zbyněk Stanjura. Zdůvodňuje to pracovním vytížením v Parlamentu. Nad osudem dalšího krajského politika opoziční ODS se vznášel jiný problém - předseda zastupitelského klubu ODS Ivan Týle čelil pochybnostem, zda je jeho mandát vůbec platný. V létě byl totiž jmenován do vedoucí funkce na krajské pobočce Úřadu práce v Ostravě, což ale kvůli střetu zájmů nemohl. Týle už ale z úřadu odešel, zastupitelstvo proto tento bod projednávalo jen krátce a mandát mu ponechalo.

Podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů nemůže krajský zastupitel pracovat v celostátním úřadě na místě, na které byl dosazen jmenováním. Proto se Ivan Týle nedávno rozhodl, že z úřadu práce odejde. Jeho dlouholetý kritik Ladislav Hradil z Nového Jičína ale tvrdí, že zastupitelem přestal být už v den, kdy na úřad práce nastoupil. „Pokud se ten dotyčný dopustil toho, že porušil zákon, tak s tím automaticky jeho mandát padá,“ tvrdí Hradil. S tím ale nesouhlasí ministerstvo vnitra - mandát prý zaniká okamžikem, kdy hejtman obdrží písemné odstoupení z funkce člena, nebo okamžikem, kdy to vysloví zastupitelstvo. Nezaniká automaticky, upozorňuje mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Zastupitelé dnes pouze schválili stanovisko krajských právníků, že po odchodu zastupitele z úřadu práce důvody pro zrušení jeho mandátu pominuly. Podle Ivana Týle jde o zatahování sporů z komunální politiky z doby, kdy byl starostou Nového Jičína. Požádal proto poslance, aby upravili novelu zákona o krajích, aby k podobným situacem nemohlo docházet. Ladislav Hradil naopak zvažuje podání dalšího podnětu, který by tentokrát směřoval na ministerstvo vnitra.