Národní technické muzeum zažilo cvičnou evakuaci

Praha - Hasiči dnes dopoledne evakuovali budovu Národního technického muzea. Musely ji opustit asi tři stovky návštěvníků a sedmdesát zaměstnanců. Na místě zasahovalo pět hasičských aut. Akce trvala asi půl hodiny. Šlo o cvičný poplach - muzeum si zásah potřebovalo vyzkoušet kvůli rekonstrukci, která se právě dokončuje.

Zásah začal dvě minuty po jedenácté dopoledne. Běžnou prohlídku v muzeu přerušilo hlášení o požáru v depozitáři v suterénu budovy. Během pěti minut byla celá budova vyklizena. Hasiči zlikvidovali údajný oheň a dohlíželi na evakuaci. Vyzkoušeli si i vynesení vozíčkáře z budovy pomocí speciálních nosítek. Zhruba půlhodinové cvičení proběhlo v pořádku a bylo přínosné. „Podařilo se nám vychytat některé věci, které nefungovaly, a ty okamžitě spravíme,“ řekl ředitel muzea Karel Ksandr.

Ne všichni si ale cvičný zásah pochvalovali. Například školní třída z Plzně kvůli evakuaci si expozice nestihla prohlédnout. „Koupili jsme si vstupenky a během deseti minut jsme museli budovu opustit. A ve dvanáct už máme jet na Vyšehrad,“ postěžovala si třídní učitelka Alena Pospíšilíková. Naopak pro její žáky bylo hasičské cvičení vítaným zpestřením programu.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Tentokrát sice „hořelo“ jen v suterénu, muzeum je ale připraveno i na to, kdyby plameny zachvátily přímo prostory expozice. Evakuovat by se musely kromě lidí i vystavené předměty. Například stotunová lokomotiva by ale v budově musela zůstat.