Etický kodex vyvolává spory mezi zastupiteli Varů

Karlovy Vary – Karlovarské zastupitelstvo by se mělo řídit etickým kodexem, pokud se ho ovšem vůbec podaří dojednat a schválit. Zatím totiž vyvolává mezi politiky jen spory. Někteří kodex odmítli rovnou a tvrdí, že je nezákonný. Kritizují hlavně způsob zveřejňování svých příjmů.

Zastupitelka Věra Bartůňková (KSČM) pracuje v městské organizaci jako účetní. Když se jako politička přihlásí ke kodexu, měla by zveřejnit svůj příjem. Říká, že tak ale poruší zákon, nesmí prý totiž zveřejnit ničí mzdy – včetně své. Kodex rozšiřuje povinnosti politiků oproti zákonu v případě, že by z jejich rozhodování měli prospěch příbuzní, jak informoval člen Komise pro transparentní samosprávu Karlovy Vary Otmar Homolka (OCJJ).

Opoziční politici namítají, že složili slib a ctí zákony. Další normy označují za zbytečné. Ke kodexu má výhrady i předseda kontrolního výboru Zdeněk Musil (KSČM). Tvrdí, že jen sedmičlenný tým by nezvládal kontrolovat jeho dodržování. Primátor Petr Kulhánek (KOA) se brání, že jde jen o koncept, který bude v souladu s právem. „Vždycky to bude materiál naprosto dobrovolný. Nebude direktivně nikomu nařizován,“ říká.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Podle nezávislého právníka Martina Tocika je kodex zatím jen přátelským prohlášením. Podle něho neobsahuje žádné negativní důsledky pro ty zastupitele, kteří by se jím neřídili. O podrobnostech kodexu budou diskutovat karlovarští zastupitelé zřejmě v březnu.