I přes odpor veřejnosti prodá Příbram polikliniku

Příbram - Příbramští zastupitelé schválili i přes odpor části veřejnosti kontroverzní prodej 1. polikliniky. Proti záměru se bouří lékaři a někteří místní lidé, soutěž podle nich provázely pochybnosti. Vznikla i petice proti prodeji polikliniky a neúspěšní uchazeči podali trestní oznámení. Okolnosti chystaného prodeje tak prověřuje policie, radnice ovšem kritiku odmítá.

Hlasování zastupitelů sledovala asi stovka lidí. Někteří drželi transparenty s hesly namířenými proti radnici a jednání přerušovali pískotem, dupáním a nesouhlasnými výkřiky. „Mají spravovat obecní majetek a ne ho rozprodávat,“ poukázala rozčilená obyvatelka Příbrami Jana Valterová. Představitelé radnice veřejnost často okřikovali, vzájemné slovní výpady se pak ještě vyostřily.

Proti prodeji protestovali i lékaři, kteří mají v poliklinice ordinace. Obávají se, že budou muset své ordinace vyklidit, až skončí tříletá podmínka zachování účelu budovy. „Vždyť nájmy, které my budeme platit té firmě, bychom platili vám, proč se toho zbavujete?“ marně volal na zastupitele lékař František Hauser. Poliklinika přitom podle dostupných údajů hospodaří dobře. Starosta Josef Řihák (ČSSD) ale tvrdí, že vybírané nájemné podle něj nestačí ani na běžnou údržbu, objekty je navíc nutné zrekonstruovat.  

Proti prodeji se postavili zástupci TOP 09, Příbramáků pro Příbram a KSČM. Představitelé ODS a ČSSD, kteří mají v zastupitelstvu pohodlnou většinu 17 z 25 hlasů, byli naopak pro.        „S prodejem zásadně nesouhlasíme. Považujeme prodej historických budov za nepřípustný,“ uvedl zastupitel za TOP 09 Václav Švenda. Jeho spolustraník Jan Cikler dodal, že nechápe, proč se město zbavuje „slepice, která snáší zlatá vejce“. „Překvapuje mě, že komunisté se chtějí chovat tržněji než ODS,“ namítl. Pozastavil se také nad důvěryhodností firmy, která v soutěži na prodej zvítězila.

Část příbramských opozičních zastupitelů se dnes také kvůli prodeji neúspěšně pokusila odvolat vedení radnice. Návrh ale nenašel dostatečnou podporu. „Hanba! Fuj! Vyveďte je!“ křičeli lidé poté, co zastupitelé neschválili ani předřazení kontroverzního bodu na úvod schůze či jeho odložení na příští jednání. Podle zastupitele za KSČM Zbyňka Havelky (KSČM)  by se radnice měla zabývat protestní peticí, která byla dnes doručena městskému úřadu. Proti prodeji se v ní vyslovilo 4 329 lidí a proti případnému rušení zdravotnického zařízení     1 797 signatářů.   

Do soutěže na prodej polikliniky a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti.  Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla plzeňská firma Triticum. Dvě z neúspěšných firem, Ravak a Rodiso, ale napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbí se jim, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se uskutečnilo za zavřenými dveřmi jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje.

Dvě firmy, které ve výběrovém řízení neuspěly, chtějí teď požádat soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo uzavření kupní smlouvy.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké