Část obyvatel Chebu bojuje proti obchvatu

Cheb - Plánovaná stavba obchvatu Chebu jitří emoce. Obyvatelé Hájů a Podhradu se bojí, že klidné lokality zamoří tisíce kamionů. Proti výstavbě sepsali petici. Město i kraj za schválenou trasou obchvatu stojí. Odklonem dopravy se uleví přetíženému centru.

Podle organizátorky petice Lenky Fleischmannové stavba dvouproudé silnice zničí klidné bydlení na okraji Chebu, do kterého lidé investovali miliony. „Je tam škola i školka, není to řešené. Té dopravy se hodně bojíme,“ říká.

Zástupci kraje i města tvrdí, že řeší těžkou situaci. Nejprve totiž dostali petici, aby odklonili hustou dopravu z centra města. Jen od hranic tudy denně projede čtyři a půl tisíce aut. „Jsme si vědomi toho, že pro část občanů dojde ke zhoršení komfortu. Na druhou stranu to bude vyváženo tím, že pro daleko větší množství občanů se podmínky zlepší,“ vysvětluje starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD).

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Městští zastupitelé proto obchvat podporují a přidají na něj i peníze z rozpočtu. Hlavní část má zaplatit kraj z dotací. „Dvě petice, dva rozdílné cíle. My musíme hledat kompromis a já se domnívám, že ta trasa je nejlepší možná,“ dodává Petr Navrátil, náměstek karlovarského hejtmana. Zástupci krajského úřadu odhadují, že stavba obchvatu by mohla začít koncem příštího roku.

Politici slibují, že pokud hukot motorů bude obtěžovat okolí, stavební firmy najdou způsoby, jak silnici odhlučnit. Odpůrcům stavby takové ujištění nestačí. Žádají dopravní audit, který má ukázat, jaká rizika přinese nová silnice.