Sdružení Můj Lanškroun v radniční koalici skončilo

Lanškroun - Koalice ODS, sdružení Můj Lanškroun a TOP 09 ve vedení radnice v Lanškrounu na Orlickoústecku skončila. Zastupitelé ve středu na návrh starostky Stanislavy Švarcové z ODS odvolali místostarostu Romana Krajčiho a radní Hynka Brýdla a Tomáše Janoucha ze sdružení Můj Lanškroun. Ve vedení radnice je nahradili zástupci dosud opozičních lidovců a sociálních demokratů. V komunálních volbách vloni zvítězila ODS před ČSSD a sdružením Můj Lanškroun. Sociální demokraté se tehdy do vedení města nedostali.

Odvolaní členové vedení města tvrdí, že příčinou změny je odlišný a kritický pohled na některé kroky radnice. „Důvodem odvolání je jejich nespolupráce a naše ztráta důvěry v koaličního partnera,“ uvedla starostka. Podle politiků ze sdružení Můj Lanškroun byly ale skutečným důvodem odvolání zahájení protikorupčního auditu na městském úřadě, snaha o reorganizaci městských společností, úřadu a o změnu kompetencí starosty a tajemníka.

Zástupci sdružení Můj Lanškroun vyčítají ODS, že prosazovala výstavbu městské polikliniky soukromým developerem namísto toho, aby se na projekt město pokusilo získat dotaci. Sdružení také nesouhlasí s vynaložením desítek milionů korun z městského rozpočtu navíc na dostavbu sportovního areálu, když nebyli jasně určeni viníci chyb v žádosti o dotaci. Uvedli také, že jim vadí nekvalitní práce některých úředníků a že s kolegy v radě se rozcházeli v názorech na sestavování rozpočtu. Nesouhlasí rovněž se zněním výběrového řízení, které bylo podle nich „ušité na míru“ nynějšímu vydavateli místního periodika.

Na místa odvolaných členů rady zastupitelé zvolili místostarostou sociálního demokrata Bohumila Bernáška, novými členy rady se stali Zdeněk Baborák z ČSSD a Ladislav Verner zvolený za KDU-ČSL. V nové koalici jsou nyní zastoupeny ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.