V Chanovicích vyzdobí unikátní betlém, ten by se měl dále rozrůst

Chanovice - Skanzen v Chanovicích na Klatovsku o Vánocích i na Nový rok opět otevře a vyzdobí unikátní betlém. Ke dvěma desítkám dřevěných dubových soch o hmotnosti 30 až 150 kilogramů, které ztvárňují klasické postavy z biblického příběhu a vznikaly tři roky, by mohly už příští rok přibýt další. Obci se totiž podařilo získat nové kmeny na jejich výrobu. „Betlém bude otevřen 25. a 26. prosince a také na Nový rok. Rozsahem a velikostí je to stále regionální unikát, který láká,“ uvedl starosta Chanovic Petr Klásek.

Soubor jedinečných soch v životní i nadživotní velikosti vytvořil před třemi lety pro chanovický skanzen sochař Ivan Šmíd. Základem betlému je postava svatého Josefa jakožto patrona tesařů a dřevařů. Jeho figura je v nadživotní velikosti, měří 2,5 metru a váží 150 kilogramů. I když je možné sochy vidět v areálu i během roku, o Vánocích betlém místní lidé doplňují a slavnostně zdobí.

Podle Kláska by se tato atrakce měla už v roce 2012 rozrůst o nové figury. „Vyčlenili jsme další řezivo, podařilo se nám totiž získat vhodné silné dubové kmeny. Materiál je tak na dvě tři sochy,“ uvedl starosta. Betlém vznikl za přispění obce i vlastivědného muzea v Klatovech a jen letos si ho první den v roce přišlo prohlédnout kolem 500 lidí.

Sochy mají pomoci propagovat skanzen v Chanovicích, jenž je významným turistickým centrem zaměřeným na ukázky tradice lidových řemesel a tradičního života v Pošumaví. Skanzen se buduje od roku 1994. Zatím obsahuje 16 větších objektů, čtyři menší a nově také letos dokončenou obytnou chalupu, jež je údajně v Česku raritou, a to díky svému plnému vybavení. „Několik dalších objektů je rozebraných a čeká na opravu a následné umístění,“ uvedl Klásek. Větší množství návštěvníků začalo podle něj do skanzenu proudit v roce 2001, od té doby je významnou atrakcí.