Hřebčín v Kladrubech má nový exponát

Kladruby nad Labem – Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem získal vzácný arcibiskupský kočár z poloviny osmnáctého století. Jeho hodnota je nevyčíslitelná.

Národní hřebčín připravuje výstavu vzácných kočárů, zatím jsou uložené za přísných bezpečnostních opatření v garážích. Některé kočáry jsou pojištěné na miliony korun. „Budujeme novou expozici ve staré kočárovně, kde bylo asi deset kočárů. Všechno to byly historické kočáry,“ uvedl náměstek ředitele Národního hřebčína Kladruby nad Labem Petr Vozáb.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Nejvzácnější je exemplář z roku 1720, bohatě zdobený arcibiskupský kočár se podařilo zachovat v původním stavu. Kabina je pozlacená s výjevem z řecké mytologie, dochovalo se také vnitřní vybavení. Kočár používal arcibiskup výhradně při výjimečných událostech. „Zejména při korunovacích českých králů, intronizaci biskupů a různých dalších významných slavnostních příležitostech,“ potvrdil konzervátor pražského arcibiskupství Vladimír Kelnar.

Původně byly takové kočáry tři. Jeden poskytlo arcibiskupství tehdejšímu zemskému muzeu, druhý prodalo do carského Ruska a za peníze potom opravilo svůj palác v Praze. Třetí kočár čeká rozložený na renovaci právě v Kladrubech nad Labem. „Já jsem kočárů viděl už spousty. Jeden takový jsem viděl v Rakousku a druhý tady v Čechách. Víc těchto kočárů není,“ dodal Petr Vozáb.

Vzácný arcibiskupský kočár začne hřebčín vystavovat na jaře příštího roku.