Horažďovice obnoví náměstí ze svého

Horažďovice – Horažďovice chtějí co nejdříve začít s obnovou velkého centrálního náměstí, které je v neutěšeném stavu a nevyhovuje potřebám obyvatel. Šestitisícové město sice má projekt, který by zásadně změnil dispozice prostoru i vzhled, ale neuspělo se žádostí o sedmdesátimilionovou dotaci z evropského programu ROP. Proto ho zvažuje ze svého jen opravit, což by snížilo náklady na méně než polovinu.

Radnice má v plánu vrátit na náměstí společenský ruch. K tomu potřebuje více prostoru pro trhy, kulturní akce a setkávání lidí. V chystaném záměru je omezení parkovacích ploch. Mírové náměstí bylo dříve místem, kde pulzoval život. Dnes je tam více než 40 let starý beton, asfalt a hodně automobilů. V původním plánu byla úprava parku, díky níž by vynikly historické dominanty, a promenády podél obchodů.

„Nyní stojíme před rozhodnutím, zda se budeme dále držet studie, anebo jestli náměstí, které skutečně volá po opravě, protože ty povrchy jsou ve velmi špatném stavu, jen neopravíme,“ řekl starosta Karel Zrůbek.


Přesné náklady této varianty zatím město nezná. Výrazný podíl ale padne na nákladnou opravu inženýrských sítí, kterou radnice musí provést.

Investice ze zdrojů města bude rozdělena na etapy a potrvá minimálně tři roky. Horažďovice, které mohou investovat ročně zhruba 40 milionů korun, nejsou schopny opravit plochu za jeden rok.

Pokud by v novém plánovacím období EU byly vyhlášeny podobné programy ROP, tak se do nich město přihlásí. „Mám ale informace, že Evropská komise kritizovala programy na obnovu historických center, protože to prý nejsou účelně vynaložené peníze. Spíše se předpokládá, že na takové akce peníze nebudou, i proto, že se bude šetřit,“ doplnil starosta Horažďovic.