U Babiččina údolí lidé bioplynovou stanici nechtějí

Náchodsko – Nedaleko známého Babiččina údolí ve Zlíči na Náchodsku má nově vyrůst bioplynová stanice. Jde o zařízení, které například z hovězí kejdy a siláže vyrobí bioplyn. Část tamních lidí to však rozzlobilo. Bojí se zápachu a zvýšené dopravy, ale hlavně se cítí být podvedení. K výstavbě prý neměli šanci se vyjádřit. Říkají, že je českoskalický stavební úřad obešel.

Předseda osadního výboru Česká Skalice-Zlíč Radovan Piech říká, že stavební úřad vynechal vyjádření majitelů přímo sousedících pozemků, což je v rozporu se zákonem. Úřad reagovat odmítl s tím, že to za něj udělá starosta Skalice Tomáš Hubka (ODS). „Byly nám předány určité podklady, které by měly být přezkoumány. Domníváme se, že to bylo naprosto v pořádku,“ říká starosta.

Odpůrcům výstavby se také nelíbí, že by stanice měla vyrůst nedaleko Babiččina údolí, národní kulturní památky. K ratibořickému zámku to mají být maximálně dva kilometry vzdušnou čarou. Bioplynovou stanici má ve Zlíči postavit firma Agromer. Začít chce v lednu. Firma na dotazy České televize reagovala písemně:

Změna imisní situace u obytné zástavby způsobená realizací záměru nebude zaznamenatelná lidskými receptory.

Investor tedy slibuje, že zapáchat to nebude. Postup stavebního úřadu České Skalice prověřuje krajský úřad.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka