V systému šumavských minitendrů se mnoho nezmění

Klatovy – V Národním parku Šumava se bez výběrového řízení, takzvaného minitendru, už od roku 2008 doslova neuřízne ani jeden strom. Ani pro příští rok se v systému zadávání prací v lesích parku nic zásadního nezmění. Na práce v lesích ale bude příští rok dohlížet policie i úředníci. Letos totiž správa parku společně s cizineckou policií při kontrole zjistila, že některé firmy zaměstnávali cizince bez pracovních povolení.

Letos správa parku vypsala více než 1 200 malých výběrových řízení za 215 miliónů korun. Ve 260 případech firmy chybovaly. Bylo rozdáno 17 mluvních pokut za 235 tisíc korun. Nejčastěji se řešilo nedodržení smluvního termínu, další pokuty padaly i za využívání neregistrovaných subdodavatelů.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Letos mělo rámcovou smlouvu podepsáno 210 firem. Správa parku očekává, že příští rok bude počet zájemců vyšší. Poměr mezi místními firmami a živnostníky a těmi mimošumavskými by měl ale zůstat stejný jako letos. Nové rámcové smlouvy by správa národního parku měla podepsat do poloviny března.