Popůvky se ruiny hotelu nezbaví

Popůvky (Brněnsko) – Nadále musí na svůj osud čekat torzo nedostavěného hotelu nad dálnicí D1 u Popůvek na Brněnsku, které smutně chátrá už patnáct let. Stavební práce se zastavily kvůli složitým sporům o vlastnictví budovy. Okresní soud sice po dlouhých letech tahanic loni v prosinci určil, kdo je majitelem, spor ale stále neskončil – neúspěšná strana se odvolala a soud vyšší instance dosud nerozhodl. Naděje na dostavění hotelu se tak posouvá o další měsíce.

Popůvecká ruina stojí na velmi atraktivním a dobře viditelném místě na dosah Automotodromu u Brna. Snadno si jí všimne každý, kdo projíždí po pražsko-brněnské dálnici. Měl to být luxusní hotel pro návštěvníky okruhu, jeho stavba začala v roce 1995, jenomže už v létě 1996 se práce kvůli vlastnickým sporům přerušily. Hrubá stavba od té doby marně čeká na dokončení.

Stavbu rozjela firma Extrabau podnikatele Bedřicha Hnilici. Její majetek byl později převeden do firmy Euresta, Hnilica se však pokusil převést nemovitost zpátky na sebe. Právě tímto pokusem se už patnáct let zabývají soudy. „Sice existuje smlouva o převodu na fyzickou osobu, ovšem tato smlouva byla shledána absolutně neplatnou pro zfalšovaný podpis,“ uvedla za jednu stranu právnička Euresty Eliška Chobolová.

„Podle našeho názoru výhrada vlastnictví, která byla sjednána ve smlouvě o dílo, je platná a je naprosto určitá,“ prohlásil naopak konkurzní správce Roman Jelínek. Soud sice loni konečně rozhodl, že torzo stavby patří společnosti Euresta, ale spor tak zdaleka neskončil, bude pokračovat u vyšší instance. Staveniště zatím chátrá dál.

Torzo hotelu bude muset vydržet další mrazy

Právnička Euresty požádala odvolací krajský soud, aby si kvůli rostoucím škodám s rozhodnutím pospíšil. „Žádala jsem, aby soud přihlédl ke zvláštnosti této kauzy a nařídil jednání v dohledné době,“ řekla Chobolová.

  • Nedostavěný hotel u Popůvek
    Nedostavěný hotel u Popůvek zdroj: ČT Brno
  • Nedostavěný hotel v Popůvkách
    Nedostavěný hotel v Popůvkách zdroj: ČT Brno

Pokud soud žádosti o přednostní vyřízení věci vyhoví, bude se podle mluvčí Krajského soudu v Brně projednávat v dubnu tohoto roku. „Pokud ne, bude to až po letních prázdninách,“ uvedla mluvčí.

Je tedy jisté, že nezakonzervovaná stavba bude muset přečkat další zimu. Teprve soudem potvrzený vlastník bude moci konečně začít s opravami. Zda v případě úspěchu Euresty skutečně stavební práce opět začnou, však není jisté. „Momentálně firma zjistila, že střechou už zatéká, takže bezprostřední plány jsou na udržení té stavby,“ uvedla Chobolová. Zda firma stavbu dokončí, nebo ji prodá, právnička neprozradila. „Rozhodnutí bude na investorovi,“ uzavřela Chobolová.