Klatovy umí dobře hospodařit, potvrdil národní rating

Klatovy – Již pošesté v řadě Klatovy obdržely prestižní národní rating Aa1.cz. Hodnocení, které každoročně uděluje mezinárodní agentura Moody’s, případným investorům či bankám napovídá, že druhé největší město Plzeňského kraje je ekonomicky zdravé a své závazky dokáže plnit. Rating radnice obhájila i přes vyšší zadluženost kvůli úvěru, který si třiadvacetitisícová obec před několika lety vzala na velkou investici do vodovodů a kanalizací.

Díky nadprůměrnému provoznímu hospodaření a rezervám je město schopné svoje závazky dobře plnit, shrnul dnes při předání ratingu Petr Vinš ze společnosti Moody's. Podle starosty Rudolfa Salvetra je dobrý rating pro město oceněním dlouhodobě dobrého hospodaření a stability.

Rating městu pomohl mimo jiné při vyjednávání s bankami o úvěru na největší investiční akci Čisté město, kdy díky pozitivnímu hodnocení hospodaření radnice získala výhodné podmínky, dodal Salvetr. „Při jednání s většími investory nebo zájemci o podnikání ve městě je jedna z prvních otázek na spolupráci s městem a vždy padá otázka, jaké je hospodaření města,“ doplnil.

I když někteří podnikatelé tvrdí, že ratingová známka města jejich podnikání nijak neovlivňuje, podle místostarosty Václava Chrousta je podstatným ohodnocením finanční disciplíny města. „Znamená, že město funguje dobře, generuje provozní přebytky, dluhy jsou manažovatelné a město má rozumné plány i ve chvíli, kdy se očekává recese,“ poznamenal místostarosta.

Klatovy mají pro letošek schválený rozpočet s příjmy 310 milionů korun. I přes snížené příjmy město našlo vnitřní úspory ve výdajích a plánuje rozpočet s přebytkem 21,5 milionu korun.


Vinš upozornil, že obhájení ratingu, který je co do významu jen stupínek pod hodnocením celého státu, není zdaleka samozřejmostí. V okolní Evropě se vinou krize v minulých letech řada ratingů snižovala. Moody's podle něj hodnotí v ČR a na Slovensku kolem 35 měst a krajů, Klatovy patří k nadprůměru. Mezi nejlépe hodnocená města patří Praha, hůře hodnocený je například Liberec.