Ředitel školy měl podvádět při čerpání dotací

Karlovy Vary – Poprvé v historii karlovarští policisté z oddělení hospodářské kriminality obvinili z podvodu někdejšího ředitele umělecké školy. Václav Richter měl podvodným způsobem získávat miliony korun na mimořádné odměny pro své kolegy. Škola teď musí všechny peníze vrátit. Bývalý ředitel ale odmítá, že by falšoval údaje, nebo jinak porušil zákon.

„Obviněný měl jako ředitel jedné ze škol na Karlovarsku předložit zřizovateli v úmyslu získat neoprávněnou výši finanční dotace ze státního rozpočtu nepravdivé statistické výkazy o škole. Údaje byly pozměněny v počtu vykázaných žáků v jednotlivých oborech tak, že byly navýšeny počty žáků v oborech s individuální výukou, kde je státní dotace vyšší, a poníženy v oborech kolektivní výuky, kde je státní dotace nižší,“ popsal mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta.

Kromě toho měl bývalý ředitel požadovat prostředky ze státního rozpočtu na proplacení mezd pedagogických pracovníků v souvislosti s výukou dospělých studentů školy, i když věděl, že na tyto studenty není oprávněn státní dotace čerpat.

Václav Richter
Václav Richter

Škola musí všechny peníze vrátit kraji

Na nestandardní hospodaření přišla v roce 2010 kontrola krajského úřadu. Ta zjistila, že chybí peníze za školné. Školní inspekce pak kontrolovala prostředky, které do školy přicházejí od státu, i zde zjistila nesrovnalosti. Celkem tehdy chybělo až pět milionů korun. Kraj pak předal případ policii.

Škola teď musí všechny špatně čerpané dotace kraji splatit. Nová ředitelka proto vyzvala učitele, aby vrátili odměny, které jim bývalý ředitel rozdal. Kantoři to ale do jednoho odmítli. Škola tak bude muset postupně dluh splácet déle než deset let.

Video Reportáž Antonína Brutštíka
video

Reportáž Antonína Brutštíka

Jestli se o chybějící miliony bude škola s bývalým ředitelem soudit, není zatím jasné. Kraj je ale postupně po škole musí vymáhat. „Musíme postupovat podle platných pravidel. Škola je právní subjekt a musí se s tím vypořádat,“ říká radní pro školství Karlovarského kraje Vratislav Emler.