Krajský šéf TOP 09 sedí na příliš mnoha židlích

Hradec Králové – Předseda TOP 09 v Královéhradeckém kraji Zdeněk Harapát zasedá od loňského roku v představenstvu hradecké městské firmy Tepelné hospodářství. Současně ale působí ve firmách Onivon, Biodam a Energeon CZ, které podnikají v oboru výroby a rozvodu tepla, přestože to zákon výslovně zakazuje. Zdeněk Harapát sice tvrdí, že na to včas upozornil, dopis s upozorněním na možný střet zájmů však městskému Tepelnému hospodářství přišel až půl roku po jeho jmenování do představenstva. Teď tvrdí, že se nebude bránit případnému odvolání.

Že člen představenstva Zdeněk Harapát působí ve třech konkurenčních firmách se vedení města dozvědělo těsně před Vánoci. Sám tvrdí, že na to upozorňoval i dříve, městští radní, kteří Harapáta jmenovali, o tom ale nevědí. „V době, kdy byl pan Harapát jmenován za člena představenstva, nebyla radním města známa skutečnost o jeho působení ve společnostech se stejným oborem podnikání,“ uvedla mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle právníků navíc upozornění na možný střet zájmů nestačí, pobyt v představenstvu městské i konkurenční firmy zakazuje obchodní zákoník. „Člen představenstva nesmí vykonávat funkci člena představenstva nebo statutárního orgánu v jiné společnosti, která má podobný nebo shodný předmět podnikání,“ poukázal advokát Jiří Všetečka.

Tepelné hospodářství Hradec Králové se teď obává, že by Zdeněk Harapát mohl vynést konkurenci citlivé informace. Sám krajský předseda vlivné politické strany, jež ho také na místo nominovala, ale tvrdí, že je naopak díky svým informacím pro společnost přínosem.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Členství Zdeňka Harapáta v představenstvu přesto bude řešit nejbližší zasedání městské rady, které je současně valnou hromadou Tepelného hospodářství. „Radnice si uvědomuje, že dochází ke střetu se zákonem,“ podotkla mluvčí Vlčková.

Zdeněk Harapát se odvolání nebrání. Doporučuje ale radním, aby zkontrolovali představenstva dalších městských firem. Ví o podobných střetech zájmů.