Extrémně silný vítr a sníh zkomplikovaly dopravu

Praha – Silný nárazový vítr, sněžení i déšť dnes komplikovaly dopravu v Česku. Podle meteorologů problémy potrvají i zítra a během víkendu. Očekává se opět silný vítr a husté sněžení, díky kterému budou vznikat sněhové jazyky a závěje. Dnes počasí leckde způsobilo nehody, problémy nastaly hlavně ve vyšších polohách. Některé úseky silnic musely být uzavřeny, jiné jsou sjízdné jen s opatrností. Spadlé stromy a větve blokovaly silnice a přerušily provoz asi na desítce regionálních železničních tratí, v jednom případě se sesunul podmáčený svah. Ve většině případů trvaly výluky asi hodinu. Desítky domácností na východě Čech a na Moravě byly dopoledne bez elektřiny.

Velmi silný vítr dnes vál zejména v Krkonoších, na Sněžce v nárazech dosahoval rychlosti až 162 kilometrů v hodině. Rychlost větru tak výrazně překročila hranici orkánu, která je 118 kilometrů v hodině. Silné sněžení a vítr sužovaly zejména řidiče na Trutnovsku, Náchodsku, Semilsku, Bruntálsku i v dalších výše položených oblastech. Hasiči likvidovali desítky popadaných stromů, silničáři se snažili zprůjezdnit cesty radlicemi a sypači. 

V Náchodě byl dopoledne asi na dvě hodiny pro kamiony uzavřen hraniční přechod do Polska, nákladní auta neprojela ani přes přechod v Harrachově na Semilsku. Pro kamiony byl uzavřen vjezd do Bruntálu, sníh zastavil dopravu i na dalších dvou silnicích v okolí. Na Valašsku byl kvůli sněžení po ránu nesjízdný kopec směrem na obec Petrůvka na Zlínsku. Kvůli sněhovým jazykům a téměř nulové viditelnosti silničáři zavřeli také dvoukilometrový úsek silnice druhé třídy u krušnohorského Božího Daru. Všechny silnice se postupně podařilo zprůjezdnit. 

Video Silný vítr a sníh komplikoval dopravu
video

Silný vítr a sníh komplikoval dopravu

Hasiči nemají klid

Ve větru nepoletoval jenom sníh, ale také stromy nebo střechy. Hasiči měli od rána napilno. Ti středočeští museli dnes vyjet několikrát. Ze silnic odstraňovali popadané větve, v Kralupech nad Vltavou dokonce museli zvedat sloup veřejného osvětlení. V Čelákovicích u Prahy se utrhl plech na střeše domu. Podobný zásah byl hlášen v Hořovicích na Berounsku, kde nápor vichru nevydrželo několik plechů na střeše sedmipatrového panelového domu.

V Jihlavě odstranily městské služby vánoční strom z Masarykova náměstí. Zůstat na něm sice měl až do příštího pondělí, ale v obavách, že vítr strom shodí, ho raději odnesli už teď. V Karviné se radnice ke stejnému kroku neodhodlala a vánoční strom na místním Masarykově náměstí pod náporem větru praskl. Následně musel být zlikvidován. Strom způsobil problémy i ve Staříči na Frýdecko-Místecku. „Okolo 11:45 tam vítr vyvrátil kmen stromu. Ten je nyní opřen o nedalekou budovu. Likvidujeme jej pomocí jeřábu,“ popsal mluvčí hasičů.

Kvůli počasí byly bez proudu desítky domácností na východě Čech a na Moravě. Silný vítr lámal větve stromů a ty padaly na elektrická vedení. Nejvíce tím bylo postiženo Náchodsko, Trutnovsko a Semilsko, bez problémů nebyla ani Vysočina a Svitavsko.

Počasí zkomplikovalo provoz na železnici

Silný vítr komplikoval zejména provoz na tratích na severu Česka. Kolem 8:00 spadl strom na trať z Malých Svatoňovic do Trutnova, o půl hodiny později se ze stejné příčiny zastavil provoz mezi Tanvaldem a Velkými Hamry na Liberecku a kolem 10:00 další strom zatarasil cestu vlakům mezi Jabloncem nad Jizerou a Jilemnicí na Semilsku. 

Stejné problémy železničáři zaznamenali také na severu Moravy, postupně museli přerušit provoz na trati z Mikulovic do Zlatých Hor v Jeseníkách, mezi Jakartovicemi a Mladeckem na Opavsku a Troubelicemi a Libinou v Olomouckém kraji. 

Nejvážnější problém mají železničáři mezi Starým Městem pod Sněžníkem a Hanušovicemi v Olomouckém kraji, kde kolem poledne spadl strom a vzápětí následovaly další. Aktuální informace o výlukách naleznete zde.

Sníh a špatná dohlednost v dopravě
Zdroj: ČT24

Problémy s počasím mají i jiné evropské země. V Německu si orkán Andrea vyžádal první oběť. Silný vítr a déšť u bavorské obce Strullendorf zapříčinily dopravní nehodu, při níž zemřela žena.

Video Události za okamžik a počasí
video

Události za okamžik a počasí