Plzeňský kraj se chce zbavit 15 procent akutních lůžek

Plzeň – Snížit počet lůžek akutní péče a naopak připlatit za lůžka následné péče chce Plzeňský kraj. Změnu navrhl pojišťovnám, akutních lůžek by ubylo patnáct procent ze stávajícího počtu, lůžek následné péče by přibyla pětina. K nejvýraznější redukci má podle plánů krajského Zdravotního holdingu dojít v klatovské nemocnici, o akutní lůžka však mohou přijít i Rokycany nebo Stod.

Podle ředitele krajského Zdravotnického holdingu Jiřího Fojtíka se v Plzeňském kraji po zrušení lůžek nezhorší kvalita ani rozsah zdravotní péče. Holding je přesvědčen, že některá lůžka nejsou řádně využita. „Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních ve společném lůžkovém fondu nebo která nejsou dostatečně využita třeba v souvislosti s vývojem medicíny, kdy lze stále víc výkonů provést v ambulantním režimu bez hospitalizace,“ uvedl Jiří Fojtík.

Ředitel Zdravotnického holdingu upozornil, že ministerstvo zdravotnictví už dříve představilo plán na celostátní snížení počtu akutních lůžek o pět procent a jejich převedení do následné péče. „Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat za vstřícný krok,“ poznamenal Fojtík.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Návrh kraje počítá s tím, že v Klatovské nemocnici zanikne 75 akutních lůžek, zbude jich tedy 288, Stod a Rokycany přijdou shodně o 24 akutních lůžek. V Klatovech ubudou lůžka z gynekologie, očního oddělení, ORL, interny a dětského oddělení. Rokycanská nemocnice přijde především o místa na interně, ve Stodu zaniknou akutní lůžka na gynekologickém oddělení.