Sportovci v Jihlavě dýchali léta azbest, změní se něco?

Jihlava – V montované čtyřicetileté budově, která slouží v Jihlavě jako zázemí pro desítky sportovců, objevili stavaři už předloni při provizorních opravách azbestové desky nejen pod elektrickým vedením. Magistrát tehdy sliboval nápravu, ta se ale chystá až na konci letošního roku. Nevyhovující budovu chce zbourat a postavit novou, ovšem do té doby budou sportovci i dál vystaveni zdravotnímu riziku v nevyhovujících prostorách.

„Azbest je rizikovou látkou, patří mezi fibrogenní prachy a je prokázaným karcinogenem,“ konstatuje Jiří Kos z Krajské hygienické stanice. Látka se může uvolňovat třeba i prostým bouchnutím dveří, rakovinotvorný prach se pak usazuje na plicích. Onemocnění je podle lékařů obtížně léčitelné, protože azbest nejde z průdušek a plic odstranit.

Už v roce 2010 upozornila ČT na problém Magistrát Jihlavy, nic se ale nezměnilo. Sportovci do budovy docházejí až šestkrát týdně, žádné měření hygieniků neproběhlo, k provizornímu uzavření nedošlo. Nevyhovující budova už prý směřuje k demolici. Deset let slyšeli sportovci z úst úředníků magistrátu, že musí počkat, nové zázemí má stát 55 milionů, které ovšem magistrát zatím v pokladně nemá.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové