Namrzlé silnice způsobily na Karlovarsku destíky nehod

Karlovy Vary – Ani teplá zima nezabránila vzniku ledovky na silnicích v Karlovarském kraji. Jezdit po regionu dnes bylo nebezpečné, za pár hodin se zde dopravní nehody počítaly na desítky, přibylo i několik vážnějších střetů. Škody se vyšplhaly do stovek tisíc korun. Námraza je o to zrádnější, že teploměry v autech ukazují plusové hodnoty a řidiče najednou překvapí led na silnicích.

Led se na silnicích vytvořil po nočním dešti. Voda na chladné zemi opět zmrzla a na cestách zůstala, přestože se teploty pohybují nad nulou. Podle pozorovatele Českého hydrometeorologického ústavu z klimatologické stanice v Šindelové na Sokolovsku Rudolfa Kovaříka je tento jev velmi zrádný právě proto, že na něj teploměry neupozorní.

Nejhorší situace byla v okolí Sokolova, u obce Královské Poříčí na půlkilometrovém úseku silnice postupně havarovalo 6 aut. Past pro řidiče představoval i táhlý kopec u Vintířova. „Z ničeho nic mi to za zatáčkou začalo házet a neudržel jsem to. Tady mě to vyhodilo,“ uvedl řidič havarovaného auta, údajně jel padesátikilometrovou rychlostí.

Ke kluzišti přirovnávali řidiči i zatáčky u obce Oloví. Do příkopu zase spadla dodávka v Chebu, její řidič ale naštěstí vyvázl bez zranění. Lehkým zraněním skončila nehoda ve Františkových Lázních. „Řidička narazila do zaparkovaného vozu. Ten se rozjel a vyděsil chodkyni, která upadla na chodník,“ přiblížil mluvčí krajské policie Pavel Valenta.

Podobné problémy řešili i záchranáři na opačné straně regionu. „Zasahovali jsme u dopravní nehody jednoho osobního auta, které se na zledovatělé silnici kousek před Bezvěrovem převrátilo na střechu,“ informoval mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Video Reportáž Antonín Bruštíka
video

Reportáž Antonín Bruštíka

Silnice na Karlovarsku pokrývala přibližně dvoumilimetrová vrstva ledu. V dalších regionech však počasí takové těžkosti nepůsobilo. V nižších polohách je většinou sucho nebo prší, ale voda nenamrzá. Hory jsou zasněžené, na cestách nižších tříd se tak musí řidiči srovnat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem.