Namrzlé silnice způsobily na Karlovarsku destíky nehod

Karlovy Vary – Ani teplá zima nezabránila vzniku ledovky na silnicích v Karlovarském kraji. Jezdit po regionu dnes bylo nebezpečné, za pár hodin se zde dopravní nehody počítaly na desítky, přibylo i několik vážnějších střetů. Škody se vyšplhaly do stovek tisíc korun. Námraza je o to zrádnější, že teploměry v autech ukazují plusové hodnoty a řidiče najednou překvapí led na silnicích.

Led se na silnicích vytvořil po nočním dešti. Voda na chladné zemi opět zmrzla a na cestách zůstala, přestože se teploty pohybují nad nulou. Podle pozorovatele Českého hydrometeorologického ústavu z klimatologické stanice v Šindelové na Sokolovsku Rudolfa Kovaříka je tento jev velmi zrádný právě proto, že na něj teploměry neupozorní.

Nejhorší situace byla v okolí Sokolova, u obce Královské Poříčí na půlkilometrovém úseku silnice postupně havarovalo 6 aut. Past pro řidiče představoval i táhlý kopec u Vintířova. „Z ničeho nic mi to za zatáčkou začalo házet a neudržel jsem to. Tady mě to vyhodilo,“ uvedl řidič havarovaného auta, údajně jel padesátikilometrovou rychlostí.

Ke kluzišti přirovnávali řidiči i zatáčky u obce Oloví. Do příkopu zase spadla dodávka v Chebu, její řidič ale naštěstí vyvázl bez zranění. Lehkým zraněním skončila nehoda ve Františkových Lázních. „Řidička narazila do zaparkovaného vozu. Ten se rozjel a vyděsil chodkyni, která upadla na chodník,“ přiblížil mluvčí krajské policie Pavel Valenta.

Podobné problémy řešili i záchranáři na opačné straně regionu. „Zasahovali jsme u dopravní nehody jednoho osobního auta, které se na zledovatělé silnici kousek před Bezvěrovem převrátilo na střechu,“ informoval mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Silnice na Karlovarsku pokrývala přibližně dvoumilimetrová vrstva ledu. V dalších regionech však počasí takové těžkosti nepůsobilo. V nižších polohách je většinou sucho nebo prší, ale voda nenamrzá. Hory jsou zasněžené, na cestách nižších tříd se tak musí řidiči srovnat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem.