Královéhradecký polygon pro hasiče bude menší

Hradec Králové – Stavba výcvikového centra hasičů na letišti v Hradci Králové by se měla oproti původním plánům zhruba o třetinu zmenšit, díky čemuž bude i levnější. Při návštěvě Hradce Králové to dnes řekl ministr vnitra Jan Kubice. Peníze na stavbu chtějí hasiči získat z evropských fondů v budoucím programovém období 2014 až 2020. Původní projekt za 1,8 miliardy korun zastavil v listopadu 2010 bývalý ministr vnitra Radek John.

„Projekt polygonu by měl být zkrácen finančně o zhruba jednu třetinu, protože je potřeba reflektovat současnou i budoucí ekonomickou situaci v Evropské unii. Mohu vám garantovat, že projekt je posunut na období po roce 2014 a bude v Hradci Králové, nikde jinde být nemůže,“ řekl dnes novinářům ministr vnitra.

Výstavba obřího výcvikového a vzdělávacího centra hasičů na letišti v Hradci Králové měla začít na jaře 2013. Podle původních projektů měla stát 1,8 miliardy a z toho 85 procent měla zaplatit EU. Hlavní částí měl být výcvikový polygon, který by umožnil nácvik likvidace krizových situací a havárií v reálných podmínkách. Pro simulaci nehod měl vzniknout například kus železnice a dálnice i s tunelem. Moderní výcviková základna dosud záchranářům v Česku chybí a Česko je poslední zemí v EU bez takového centra.

Hasiči
Zdroj: HZS ÚK
Autor: Miroslav Svoboda