Pražané, těšte se! Budete moci interpelovat zastupitele

Praha – Pražané budou moci interpelovat politiky na jednání zastupitelstva hlavního města. Město se kvůli změně chystá upravit jednací řád, řekl dnes novinářům pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Město tak vyhoví požadavkům některých občanských iniciativ. Občané dnes mohou na zastupitelstvu vystupovat, politici jim ale nemusí odpovědět. To kritizovalo například sdružení Pražské fórum.

„Široká veřejnost teď může žádat od zastupitelů vysvětlení a odpověď na konkrétní dotaz, kauzu či problém, jenž je trápí. Je to jeden z mnoha kroků, při kterých se snažím maximálně otevřít úřad široké veřejnosti,“ uvedl primátor. Na interpelace občanů bude na jednání zastupitelstva vyhrazen čas od 12:30 do 13:15. Přihlášku do diskuse ale musí podat v ten den do 09:30. Každý Pražan smí vystoupit se dvěma interpelacemi, na každou má tři minuty a minutu na případnou doplňující otázku. Pokud se ve vymezeném čase nedostane na všechny zájemce, dostanou odpověď písemně do 30 dnů. Změnu jednacího řádu bude muset ještě schválit zastupitelstvo.

Sdružení změny vítá. „Věříme, že přijetí našich požadavků, kterému předcházela řada jednání s představiteli města, bude významným krokem na cestě od boje s radnicí a nátlakového prosazování požadavků k věcné a otevřené diskusi,“ reagovala předsedkyně Pražského fóra Alena Rybníčková.

Pražské fórum požadovalo třeba i to, aby radnice jmenovitě zveřejňovala, jak na jednání rady hlasovali jednotliví radní. Vyzvalo město také ke znovuzveřejnění videozáznamů ze zasedání zastupitelstva či ke zpřísnění dohledu nad městskými společnostmi.

Magistrát hlavního města Prahy
Magistrát hlavního města Prahy

Radní dnes proto také změnili jednací řád rady, nově bude na internetových stránkách magistrátu zveřejňován i zápis z jejího jednání. V současnosti je na webu program jednání rady a schválená usnesení. Videozáznamy ze zastupitelstva budou podle primátora zveřejňovány tak, aby vyhověly požadavkům Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Radní také požádali své zástupce ve statutárních orgánech společností s majetkovou účastí města, aby se pokusili zavést některá opatření ze schválené protikorupční strategie města. Občanská sdružení se strategií souhlasí, kritizovala ale to, že se týká pouze pražského magistrátu, a ne městských firem. Primátor také slíbil, že se město bude zabývat požadavkem umělců, aby se na pouliční umění nenahlíželo jako na žebrotu jako v současnosti a aby se zjednodušil povolovací proces pro umělecké vystupování v ulicích Prahy.