V příbramském babyboxu našli novorozenou holčičku

Příbram – První dítě, které letos rodiče odložili do babyboxu, našli lékaři v Příbrami. Děvčátko bylo čerstvě narozené, nevykoupané, nahé a nemělo ani podvázaný pupečník. Jde o 63. dítě odložené do babyboxů v Česku, sdělil zakladatel sítě Ludvík Hess.

Rodiče dítě odložili v úterý v podvečer, přibližně hodinu po porodu. „Jméno Pavla dostala po porodní asistentce, která byla první, kdo holčičku pochoval v náručí,“ uvedl Ludvík Hess. Pavla je druhé dítě, které rodiče do příbramského babyboxu odložili, letos však je v celé zemi první.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Výbor OSN pro práva dítěte však doporučil, aby stát projekt babyboxů co nejdřív zrušil, protože porušuje Úmluvu o právech dítěte. Babyboxy podle výboru nezaručují například právo na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnosti znát své rodiče.

Ludvík Hess ale tvrdí, že je to nepochopení a nedorozumění, protože babyboxy naopak život zachraňovat pomáhají, jsou východiskem pro ženy ve velmi tíživých životních situacích.