V Českém Krumlově se zatřásla země

Český Krumlov - Český Krumlov zasáhlo v noci na dnešek zemětřesení o síle 2,4 stupně Richterovy stupnice. Mírné otřesy mohli lidé pocítit v 0:57. Na danou lokalitu jde o jev nevídaný, uvedla Romana Kontowiczová z pražského Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Český Krumlov ani jeho okolí podle ní nepatří mezi seismicky aktivní oblasti. V minulosti prý však už geofyzikální ústav zaznamenal podobně silné otřesy u lipenské nádrže nebo na Šumavě. Zemětřesení, které zasáhlo Český Krumlov, však podle Kontowiczové není nijak nebezpečné. „Je to hranice, kdy však lidé už začínají vnímat otřesy půdy. Ale ty jsou stále tak slabé, že nemohou způsobit žádnou škodu,“ řekla.

Podle Kontowiczové není stále úplně jisté, zda šlo o tektonický jev. Podle ní mohly stát za otřesem i posuvy půdy v grafitových dolech u Českého Krumlova. „Ale pravděpodobnější je přece jenom ten tektonický jev,“ řekla. Jihočeský kraj nepatří mezi seismicky aktivní regiony. Častěji zemětřesení udeří v západní části Čech. Naposledy zaznamenal geofyzikální ústav na konci listopadu loňského roku na Chebsku otřesy o síle 2,3 stupně Richterovy škály.