V Dostihovém spolku Pardubice mizely zřejmě miliony

Pardubice – Pardubická radnice má podezření, že se v místním Dostihovém spolku ztrácely miliony korun. Jako většinový vlastník začala spolu s novým vedením této akciové společnosti s rozsáhlou prověrkou účetnictví. Ukazuje se, že nechybí jen peníze, ale i dokumenty, faktury a některé smlouvy. V souvislosti s hospodařením Dostihového spolku padlo už pět trestních oznámení, všechny prověřuje policie.

Tradičním a štědrým sponzorem Velké pardubické je Česká pojišťovna, její ředitel se nyní spolu s pardubickou primátorkou ptá, kde skončila část sponzorských darů. „Nesouhlasí číslo, které říká Dostihový spolek, s číslem, které říká pojišťovna, a to v řádech milionů korun,“ konstatovala pro ČT primátorka Štěpánka Franková (SPP). Česká pojišťovna se k celé záležitosti odmítla vyjádřit. Podle informací ČT ale měla ročně do pardubických dostihů nalévat přes deset milionů korun, Dostihový spolek měl ale účetně vykazovat jen necelých sedm milionů.

Podle radního Jana Němce (TOP 09) a bývalého předsedy spolku zmizelo neznámo kde 40 procent peněz posílaných Českou pojišťovnou do Dostihového spolku během posledních deseti let. Miroslav Petráň, který vedl spolek po dlouhá léta, odmítá, že by se z akciové společnosti za jeho působení ztrácely milionové částky. „Za poslední rok jsem zažil tolik nesmyslných tvrzení a lží, které se týkaly Dostihového spolku, že toto může být jedna z nich,“ reagoval pro ČT.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Nové vedení spolku ale začalo s kompletní rekonstrukcí účetnictví. Tvrdí, že chybí peníze i od dalších partnerů pardubických dostihů. Záhadně se ztratily také některé důležité dokumenty. „Spousta dokladů účelově zmizelo z účetnictví v našich archivech,“ tvrdí současný ředitel Petr Buchal.