Děti z pěstounských rodin lyžují na Lipně

České Budějovice - Na Lipensku se rozjíždí projekt pro početné pěstounské rodiny. Starají se o děti, které by jinak musely být v ústavech, a na volnočasové aktivity jim většinou chybí peníze. O běžné záliby, jako je lyžování, tak spíš zůstávají ochuzeni. Lipenský areál a sportoviště jim poprvé nabízejí využití aktivit úplně zdarma. A to po celou zimu.

Pěstounskou štafetu jako první zdvihli Hesounovi z Jindřichova Hradce. Celkem se starají o sedem dětí. Šest z nich ráno posadili do auta a společně se vydali na dvouhodinovou cestu do Lipna nad Vltavou. „Naším cílem je, abychom se všichni naučili lyžovat,“ svěřuje se Petr Hesoun.

Lyže, přilbu i boty si poprvé přijela vyzkoušet i čtyřletá Rozárka. Na lyžování se velmi těšila. Dvanáctiletá Alžběta je už zkušenější, dnes vedle lyží testovala i snowboard. Takový výlet je podle ní ojedinělý, v minulých letech sjížděla kopečky většinou jen v okolí Jindřichova Hradce. „Lyžovat mě naučil taťka,“ svěřuje se Alžběta Hesounová.

Tuto rodinu jednodenní návštěva horského střediska obvykle stojí necelých sedm tisíc korun. I proto musejí každou cestu zvažovat, na sjezdovku zamíří maximálně jednou za dva roky. „Se sedmi dětmi si nemůžeme dovolit jet lyžovat na celý den,“ přiznává Klára Hesounová Měkutová. 

Dnes poprvé tisíce ušetřili. Stali se součástí pěstounské štafety, kterou na Lipně místní organizují. „Chceme jim umožnit to, co by si jinak nedovolili,“ říká Petr Dušek z Lipnoservisu.

Hesounovi se o projektu dozvěděli náhodou od známých. Přihlásili se a organizátoři je hned vybrali. „Přijet mohou odkudkoliv. Rodiny si předávají informace o tomto projektu sami mezi sebou,“ dodává Petr Dušek.  

Štafetu od Hesounových přebere v příštím týdnu další pěstounská rodina. Do konce sezony by se jich tady mělo vystřídat třicet.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky