Loterijní zákon ohrožuje plesy a tomboly

Karlovy Vary – Dobrovolní hasiči jsou nešťastní z loterijního zákona a zákona o správních poplatcích. Ten totiž v důsledku dopadá i na pořádání plesů a tombol. Kvůli novým poplatkům je teď sdružení hasičů ruší. Výtěžky z akcí přitom používali například na podporu mládeže.

Tradiční hasičský ples s bohatou tombolou je v menších obcích oblíbenou zábavou s více než stoletou tradicí. Teď hrozí, že tato tradice zanikne. Dobrovolní hasiči se zlobí a mají strach i z toho, že kvůli novým zákonům odvedou státu víc, než vydělají. „Kvůli poplatku za povolení tomboly ji nebudeme pořádat,“ uvádí zástupce hasičských odborů v Karlových Varech Tomáš Markůsek. 

Peníze, které hasiči na tombolách vydělali, sloužily například na sportovní akce pro mladé. Organizátor tomboly teď nově zaplatí obci správní poplatek pět tisíc korun a dvacetiprocentní daň. „Myslím si, že většina organizací tyto akce již dělat nebude,“ naznačuje okresní starosta Sdružení dobrovolných hasičů Karlovarska Stanislav Hubáček. „Kvůli těmto zákonům bude postižen především hasičský dorost, který se z těch peněz vychovával,“ dodává bývalý velitel Sboru dobrovolných hasičů Nejdek Zdeněk Macháček. 

Pořadatel tomboly musí také doložit výpis z rejstříku trestů a jména členů komise, kteří budou hlídat, aby ve hře nikdo nešvindloval. O povolení na pořádání tomboly musí organizátoři plesu požádat městský úřad. „Tato povinnost je dána novelou zákona o loteriích a hrách a také novelou zákona o správních poplatcích,“ vysvětluje mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.  

Rozzlobení hasiči v internetových diskuzích hledají způsoby, jak se poplatkům vyhnout. Podle ministerstva financí ale situace není nijak dramatická. „Například pokud dojde ke slosování vstupenek, tak tam platí pouze ohlašovací povinnost, a nikoliv povolovací podle zákona o loteriích,“ říká mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. 

Ministerstvo financí už předložilo do vlády návrh nového herního zákona. Podle něj by správním poplatkům nepodléhaly tomboly, kde výhry nepřesáhnou sto tisíc korun.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka