Kladenský Podprůhon se dočká rekonstrukce

Praha - Zanedbaná kladenská čtvrť Podprůhon se konečně dočká rekonstrukce, která bude stát sto milionů korun. O dotaci z regionálního evropského fondu žádalo město už jednou, úředníci ji ale schválili až teď, napodruhé. Budou se rekonstruovat silnice a opěrné zdi, magistrát navíc zaplatí taky plynofikaci.

Plakát na jednom z domů ve čtvrti Podprůhon hlásá: Vjíždíte do zóny nezájmu a planých slibů ze strany magistrátu. Obyvatelé žádali vedení města o zlepšení životních podmínek několikrát, dočkali se až teď. „Jestliže má být Kladno městem pro moderní život, tak se tady musí spousta věcí změnit,“ říká předseda Spolku Podprůhon Vladimír Liba. „Město rozhodně nespalo, ale připravovalo se na to, abychom tady letos konečně mohli začít se změnami. Během dvou let by Podprůhon měl být zásadním způsobem změněn,“ naznačuje kladenský primátor Dan Jiránek. 

Malé domky jsou vystavěné v prudkém svahu, opěrné zdi se pomalu začínají hroutit.  Proto je nutná rekonstrukce. Za sto milionů z evropských fondů se opraví také všechny silnice, chodníky i schody, většina z nich je teď v havarijním stavu. „V té čtvrti se velmi špatně jezdí autem nebo chodí, protože jsou tam všude schodiště, jsou tam úzké uličky a je tam i zoufalý stav životního prostředí,“ popisuje situaci Dan Jiránek. „Když jsou špatné rozptylové podmínky, tak se tady opravdu nedá dýchat, protože lidi musí topit uhlím,“ připomíná Vladimír Liba. 

Podprůhon je jedna z posledních kladenských čtvrtí, kam není zavedený plyn. Z evropských peněz se ale plynofikace zaplatit nedá. Město ji proto zaplatí ze svého. Obyvatele Podprůhonu trápí také špatná dopravní situace, z hlavní silnice se do jejich čtvrti dá odbočit pouze z jednoho směru, kdo přijíždí z opačného, bezpečně se otočí až po dvou km. S úpravou křižovatky projekt také počítá. Už v létě by měla kompletní obnovu Podprůhonu odstartovat.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké