Karlovarskou záchranku čekají změny

Karlovy Vary - Karlovarskou záchranku, která se dostala do vážných finančních problémů, čekají změny. Nové vedení nyní usilovně hledá úspory a chystá se propustit část administrativních pracovníků. Záchranáři by se také mohli dočkat modernějšího vybavení.

O práci na záchrance se podle nového šéfa nemusí bát lékaři ani zdravotníci. Propouštění ale hrozí v administrativě. Z té by podle odhadů mělo odejít až patnáct zaměstnanců. Nový ředitel kritizuje svého předchůdce. „Narazili jsme na zneužívání funkčních pozic, docházelo k sebeobohacování a k vytváření dalších nestandardních postupů. Administrativní aparát je přebujelý,“ hodnotí současný stav karlovarské záchranky její nový ředitel Luděk Nečesaný. 

Ředitel, kterého kraj na přelomu roku odvolal kvůli nejasnostem v hospodaření, ale s těmito závěry nesouhlasí. Vysvětluje, že v roce 2006 sloučil bývalé okresní záchranné služby do jedné krajské. „Nic přebujelého v záchrance nebylo. Tím sloučením do jednoho celku jsme naopak počet funkčních míst snížili,“ hájí se odvolaný ředitel Ivo Tukinski. 

Nové vedení chce přesunout dispečinky ze Sokolova a Chebu do jednoho centrálního v Karlových Varech. Ušetří na mzdách operátorek a obnoví celý systém i technické vybavení. „Technologie záchranné služby momentálně zaostává o sedm až osm let,“ říká vedoucí lékař dispečinku ZZS Karlovarského kraje Petr Hnátík.  

Odvolaný ředitel tvrdí, že připravoval stavbu nového dispečinku, proto neinvestoval do dosluhujícího vybavení. Zástupci kraje říkají, že s vedením záchranné služby nebyli spokojeni už několik měsíců. Zasáhnout ale nechtěli. „V té době jsme čelili akci LOKu “Děkujeme, odcházíme„ a reálně tehdy hrozilo, že záchranná služba, byť problémová, bude jedním z mála fungujících zařízení,“ vysvětluje karlovarský radní pro zdravotnictví Václav Larva. 

Nový centrální dispečink by měl začít sloužit krajským záchranářům nejpozději do konce letních prázdnin.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka