Ledovka a náledí hrozí až do soboty dopoledne

Praha – Nadále sněží a platí varování před náledím či ledovkou. Počasí se projevuje v dopravě, kde policie hlásí zvýšený počet nehod včetně smrtelné na Přerovsku, zatímco řidiči kamionů se marně snaží svá vozidla rozpohybovat. V Beskydech potom hrozí sesuvy sněhu. Horská služba vyhlásila 3. stupeň lavinového nebezpečí platné do neděle. Pohyb ve volném terénu je riskantní.

Meteorologové stále varují před ledovkou, hrozí zejména na severní Moravě a ve východních Čechách – v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Pardubickém kraji. Během dne se vyskytovala ledovka i na mnoha dalších místech, například v Děčíne. Varování platí až do sobotního dopoledne. Namrzat může déšť, ve který přešlo ranní sněžení.

Sněžit nebo pršet má nejméně do konce týdne, na horách tak bude dále přibývat sníh, přes který je už dnes obtížné projet. V nižších polohách však bude poměrně teplo, sníh tak začne tát a ztěžkne. Následně mohou začít padat stromy.

Auto v příkopu
Auto v příkopu

Dopoledne způsobil led velké dopravní komplikace ve středních Čechách, když u Votic na Benešovsku na hlavní pražsko-táborské silnici uvízlo hned 26 kamionů a navíc jeden autobus. Uvízlé kamiony jsou k vidění i na dalších místech, například na silnici I/10 v celém úseku z Turnova do Harrachova, zejména však ve stoupání nad Tanvaldem.

Omezení na železnici

Po vykolejení rychlíku je přerušena železniční doprava na trati 030 u Semil. Z kolejí vypadla jedna náprava motorového vozu, příčina není známa, ale může souviset s počasím. Výluka potrvá až do pátečního odpoledne. Kvůli spadlému stromu stála i lokálka 142 z Karlových Varů do Nejdku. Mezi Nejdkem a Novou Rolí dokonce do stromu narazil motorový vůz. Všichni cestující vyvázli bez zranění.


Déšť nebo sněžení se vyskytují také na dalších místech. V Jihočeském kraji nebo na Vysočině upozorňuje policie na vysoký počet dopravních nehod. „Všechny dopravní nehody vznikly nepřizpůsobením jízdy stavu vozovky. Většinou řidiči neubrzdili svá auta nebo dostali na kluzké silnici smyk,“ zdůraznil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Na Vysočině se stala vážná nehoda u Měřína na Žďársku, kde se auto dostalo do smyku a skončilo na střeše.

Sypač
Sypač

Nehodám se nevyhnuli řidiči ani v Karlovarském kraji, kde se během dne střídal sníh s deštěm. U Svatavy na Sokolovsku se čelně střetla dvě osobní auta, zranění utrpěli dva lidé. „Jednoho z nich jsme museli s posádkou záchranné služby vyprostit z havarovaného vozidla,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. Ve stoupání pod Rotavou potom zůstaly kamiony.

Nejvážnější následky však měla havárie u Slavíče na Přerovsku, kde se střetla tři auta. „Na místě jsme z havarovaných vozidel vyprostili tři vážně zraněné osoby. Jeden člověk se nacházel mimo auto, byl mrtvý,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Předpověď počasí

19.1.12

Počasí a sjízdnost silnic