V Beskydech hrozí laviny, výstraha platí do neděle

Ostrava - V Beskydech hrozí lokální sesuvy sněhu. V posledních dnech připadla až metrová pokrývka sněhu. Horská služba Beskydy proto vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí. Platí až do neděle. Pohyb ve volném terénu je podle horských záchranářů extrémně riskantní, řekl jejich náčelník Radim Pavlica. Lavinové nebezpečí hrozí také v Jeseníkách.

„Připadlo velké množství sněhu. Strojově upravené hřebenové trasy jsou bezpečné. Lidé by si ale měli dávat pozor na trasách, které nejsou strojově upravené. Tam mohou uvíznout v závějích,“ varoval náčelník běžkaře. V reálném nebezpečí jsou ale podle něj i lyžaři, kteří se rozhodnou sjíždět svahy moravskoslezského pohoří mimo sjezdovky. „Už dlouho tolik sněhu nebylo. Řada lidí chce vyrazit lyžovat do volného terénu. Právě tam se ale mohou dostat do problémů. Hrozí totiž lokální sesuvy sněhu,“ řekl Pavlica.

Lavinové nebezpečí platí také v Jeseníkách. Do ulic měst po včerejší kalamitě vyjela těžká technika a dočišťuje silnice a chodníky. Odklízí mimo jiné i sníh ze střech, kde kvůli tání hrozí jeho pád. Lidé by si podle horských záchranářů měli při pohybu ve volném terénu dávat velký pozor. Největší nebezpečí hrozí na jižních, jihovýchodních a jihozápadních svazích. Také ale v korytech potoků a v úžlabinách. V těchto místech se totiž nový sníh nemusel spojit s podkladní vrstvou a snáze se může uvolnit.

Zima na horách
Zima na horách

Klasické lavinové nebezpečí se v Beskydech nevyhlašuje. V moravskoslezském pohoří totiž nejsou lavinové svahy. Současná situace je podle Pavlici nebezpečná hlavně v tom, že sesuvy sněhu mohou být kdekoliv. Naposledy podobné riziko v Beskydech hrozilo na jaře 2010. V roce 2006 si dokonce lokální lavina vyžádala jeden lidský život. Mladý skialpinista zemřel pod nánosem sněhu na svazích hory Smrk. Tenkrát přišla pomoc pozdě. Kamarád mrtvého, který s ním jel, totiž u sebe neměl mobilní telefon a dlouho trvalo, než se horská služba vůbec o neštěstí dozvěděla.

Sněhové laviny patří k největším nebezpečím hor, jejich riziko roste úměrně s napadaným čerstvým sněhem, záleží však i na složení podloží a výkyvech počasí. Podle jedné z definic je lavina náhlý a rychlý sesun sněhu na dráze delší než 50 metrů. Nejnebezpečnější místa jsou údolí na úpatí svahů se sklonem mezi patnácti a pětačtyřiceti stupni. V ČR jsou lavinové svahy hlavně v Krkonoších a v Jeseníkách.


Video Vstup Evy Knajblové
video

Vstup Evy Knajblové