Po revoltě studentů končí ředitel obchodní akademie v Hradci

Hradec Králové - Ředitel Obchodní akademie a Jazykové školy v Hradci Králové Jaroslav Bajer po revoltě studentů a učitelů k 1. únoru skončí. Kraj vyslyšel hlasy kritiků a obchodní akademii hodlá sloučit se střední školou ve Stěžerách. Nástupnickou organizací bude stěžerská škola, jejíž ředitelka povede i obchodní akademii. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj.

Několik měsíců trvající protesty proti řediteli vyvrcholily minulý týden, kdy žáci polepili školu plakáty s výzvami, aby ředitel skončil. Studentům údajně pomáhali i někteří učitelé. „Opakovaně jsme se situací v obchodní akademii zabývali. Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost doporučil zastupitelům kraje, aby 26. ledna sloučil akademii se střední školou ve Stěžerách,“ řekl krajský radní pro školství Jiří Nosek.

Odpůrci ředitele tvrdí, že pro školu nic nedělá. Studenti proto například podepisovali petici za zkvalitnění výuky. Vadilo jim i to, že Bajer dal výpovědi dvěma učitelům, kteří údajně nesdílejí jeho názory. Už dříve propouštěl nebo měnil v předmětech kantory, kteří byli podle studentů odborníky, a nahrazoval je jinými. Jedna z propuštěných pedagožek prý dokonce hrozila řediteli žalobou.

Bajer, který vede školu od prosince 2010, obvinění odmítá. „Svými kroky jsem chtěl změnit stav, který tam zanechal můj předchůdce. Snažil jsem se hodnotit lidi podle kvalifikace, vzdělání či výkonu. A ti, kteří přišli o svá neoprávněná privilegia, mě asi tolik nemilují,“ řekl. Podle Noska ale vedl Bajer školu velmi rozporuplně: „Většina jeho razantních kroků by se dala řešit se studenty nebo učiteli úplně jinak. Třeba dostatečným vysvětlením.“

Bajerova předchůdce v čele akademie Roberta Tomana krajští radní na počátku září 2010 odvolali poté, co policisté začali na škole vyšetřovat zpronevěru půldruhého milionu korun, jimiž se údajně obohatila bývalá účetní. Tomana policisté neobvinili. Funkci však opustit musel, protože byl za práci svých podřízených přímo zodpovědný.