V Beskydech stále hrozí sesuvy sněhu

Beskydy - Za posledních pět dní v Beskydech připadl zhruba metr sněhu, na hřebenech hor je místy 120 až 150 cm. Čerstvý sníh ale nedrží na podkladu a mohl by začít sklouzávat do údolí. Lyžaři by se proto měli vyhnout strojově neupraveným trasám a volným prostranstvím. Podobná situace je i v Jeseníkách. I tam platí, že by se turisté a lyžaři měli vyhýbat neznačeným sjezdovkám a cestám.  

V Beskydech se včera kvůli silnému větru začaly vytvářet závěje. Horská služba proto vyhlásila upozornění, že hrozí lokální sesuvy sněhu. V Beskydech nejsou typické lavinové svahy, nejedná se proto o lavinové nebezpečí. K sesuvu může dojít buď samovolně, nebo jej může zapříčinit lyžař. „Jednotlivé vrstvy sněhu – stará a nová – se zatím nepropojily, a proto dochází k lokálnímu sesuvu. V okamžiku, kdy se ty dvě vrstvy spojí, situace se změní,“ vysvětlil náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Nebezpečí se týká hlavně míst ve výšce nad 1000 metrů. Riziková jsou zejména koryta potoků, listnaté a jehličnaté lesy či jakýkoliv svah o sklonu mezi 20-45 stupni, uvedl náčelník Pavlica.  

Protože sněhu bylo za letošní zimu v Beskydech pomálu, předpokládá se v příštích dnech velká návštěvnost. S větší návštěvností však stoupá i riziko, že se lidé budou pohybovat mimo sjezdovky či vyznačené trasy, čímž riskují zranění. „Většinou jezdím mimo sjezdovku s kamarády. Když je to kousek od sjezdovky, že je vidět, tak strach nemám,“ poznamenal snowboardista ve skiareálu Bílá. Neúspěšný freeride však není v Beskydech výjimečný stejně jako turistika v neznámém terénu v jednom. I dnes se vydala do hor skialpinistka neznalá Beskyd, které odřekla účast kamarádka. Horská služba vyjíždí v průměru k 50 až 70 případům týdně. Jedná se nejčastěji o zlomeniny, poranění kloubů, řezné rány či poranění hlavy. „Tyto případy nejsou ojedinělé, lidé se často pohybují sami a tím se dostávají do rizika,“ uvedl horoslužebník Jan Palička.

Před šesti lety v Beskydech při sesuvu zahynul třiadvacetiletý skialpinista, který se s kamarádem pohyboval na úbočí Smrku. Čtyři hodiny ležel pod třiceticentimetrovou vrstvou sněhu.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše