Suchdol nad Odrou vystavuje nálezy z letecké bitvy nad Moravou

Suchdol nad Odrou - Motor amerického bombardéru Liberator, kterého před osmašedesáti lety sestřelily německé stíhačky nad severní Moravou, získali letečtí nadšenci z Novojičínska. Během největší letecké bitvy nad tehdejším protektorátem Němci zničili 27 letadel. Nový přírůstek doplnil sbírku fragmentů strojů, které fandové letectví vykopali ze země.

17. prosinec 1944 vstoupil do dějin leteckých bojů jako Krvavá neděle. Přes 800 amerických letadel se v prostoru mezi Olomoucí a Přerovem střetlo se stovkou německých stíhaček v největší letecké bitvě na našem území. Lidé na zemi jen tušili, co se nad mraky děje. „Kolem poledne najednou strašný hluk na nebi, vytí motorů, střelba a to trvalo asi 10 minut a pak byl klid,“ uvedl Karel Gold, pamětník letecké bitvy.

„Záměrem 15. americké letecké armády, která byla dislokována na letištích v jižní Itálii, bylo zničení rafinérií v Horním Slezsku,“ řekl Petr Bartošík, vedoucí leteckého muzea Suchdol nad Odrou. Sestřelený americký bombardér typu B-24 Liberator přezdívaný „Flying Finger“ spadl u Palačova na Novojičínsku. Zahynuli v něm 4 z 11 členů posádky. Fanoušci letectví ze Suchdola nad Odrou nedávno získali do expozice věnované bitvě motor letounu. „Zachránil ho pamětník už během války, kdy se mu podařilo odvézt motor přímo z místa dopadu,“ uvedl Zdeněk Strnadel, pracovník leteckého muzea.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

V expozici mohou lidé vidět také fragmenty letadel protivníka, například motor jedné z devíti německých stíhaček Messerschmitt 109, které byly během bitvy nad Novojičínskem sestřeleny. „Máme tady vystaveny trosky více jak 20 letadel. Jsou tady připomenuty osudy jednotlivých letců,“ dodal Bartošík. Letečtí nadšenci mají velkou šanci najít další pozůstatky z bitvy. Severní Morava totiž pod zemí ještě desítky vraků letadel z druhé světové války skrývá.