Anatolij Karpov otevřel první šachovou školu v ČR

Buštěhrad (Kladensko) - Šachový velmistr Anatolij Karpov dnes v Buštěhradu na Kladensku otevřel svou první šachovou školu v ČR. Děti se tam budou učit hrát šachy pod dohledem zkušených trenérů. Šachové kroužky zatím bude navštěvovat 18 dětí, přihlásit se však mohou ještě další zájemci. Výuka je bezplatná a škola ji zahrne i do volitelných předmětů. V Buštěhradu vyrůstá už třetí generace mladých šachistů, první žákovský šachový turnaj tu proběhl v roce 1976.

„Je zcela pochopitelné, že by s dětmi měli pracovat zvláštní dětští trenéři,“ uvedl Karpov, který loni ve světě otevřel 150. podobnou školu. Pokud děti dosáhnou určité úrovně, mohou se zúčastnit i jeho mezinárodní školy, která pravidelně pořádá nejrůznější semináře. „Přijíždějí tam děti z různých zemí, ale z České republiky tam doposud nikdo nebyl,“ dodal Karpov. Školy, které nesou jeho jméno, navíc povedou v budoucnu šachová klání přes internet.

Karpov má školy v 35 zemích

Jeden z trenérů šachové školy Václav Buk řekl, že děti budou rozděleny podle výkonnosti. Začátečníkům budou trenéři vysvětlovat základy hry, zkušenější hráči budou některé partie rozebírat na projektoru a budou mít i vlastní učební plán. „Razíme zásadu, že nechceme vychovávat velmistry, ale chceme mezi děti tento sport rozšířit,“ uvedl Buk. Členem šachistů se podle něj může stát každý žák buštěhradské školy, otevřena je ale i dalším zájemcům. V plánu je zapojit do královské hry také mateřskou školu.

Anatolij Karpov s dětmi
Anatolij Karpov s dětmi

Dnešního slavnostního zahájení šachové školy se zúčastnil ředitel lidického památníku Milouš Červencl, který připomněl, že se na jejím založení s Karpovem dohodli při jeho loňské návštěvě Lidic. Šachista od ředitelky školy Věry Sklenářové obdržel například obraz, který namalovaly děti, místní šachový kroužek mu věnoval kšiltovku. Zahájení předcházelo hudební vystoupení žáků, kteří jej zakončili písní Kaťuša.

Zahájení se zúčastnil i český šachový velmistr Jan Smejkal. „Nemyslím si, že podobných škol u nás bude brzy víc,“ řekl Smejkal. S Karpovem prý sehrál mnoho šachových bitev, ale vždy byl horší. Pamatuje si, že s ním uhrál dvě remízy. V sobotu si Karpov se Smejkalem zahrají v Lidické galerii simultánní partii proti 20 soupeřům mladším 18 let. „Připravoval jsem se na to celý život,“ odpověděl s úsměvem Karpov na dotaz novinářů, jak dlouho se věnoval přípravě na tento souboj. Podobná akce se uskuteční podruhé, loni měla premiéru. Karpov turnaji poskytl trvalou záštitu.

Deset let mistrem světa

Anatolij Karpov je ruský šachista, který deset let držel titul mistra světa. Z trůnu ho v 80. letech sesadil po sérii těžkých zápasů jeho velký rival a další z geniálních šachistů poslední doby - Garri Kasparov. Karpov titul už zpátky nikdy nezískal. Jejich souboje patří mezi legendy, z obou mužů se stali nesmiřitelní rivalové. Rivalita měla i politické pozadí, jelikož Kasparov svého soka považoval za chráněnce tehdejšího komunistického režimu.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké