Libereckému kraji chybí 50 milionů na sociální služby

Liberecko – Za chybějící miliony na sociální služby může podle libereckého hejtmanství stát, který do resortu posílá rok od roku méně peněz. Domovy důchodců a ústavy sociální péče tak budou muset šetřit ještě víc než doteď. Aby zavedený systém fungoval, musel by kraj doplatit dalších 152 milionů. Tolik peněz ale už prý nemá.

Na investice budou muset domovy důchodců na Liberecku zapomenout. Přijdou také o fondy na odměny pro zaměstnance. Přísný úsporný režim je podle kraje jedinou možností, jak současné složení sociálních služeb udržet. Podle ministerstva je všude ve světě běžné, že jsou sociální služby financované z několika zdrojů. Kraje by prý neměly počítat s tím, že většinu nákladů zaplatí stát.

Domov důchodců v Českém Dubu sídlí v zámku z konce 19. století. Už roky čeká na peníze na výměnu oken. „Mrháme tak nemalé prostředky na energiích a zároveň stav věcí, které potřebují opravu, se zhoršuje. Reálně pak budou opravy dražší, než by byly nyní,“ sdělil ředitel domova důchodců Radim Pochop.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Ve Vratislavicích chtějí postavit domky pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Projekt za 130 milionů korun čeká na svou realizaci již šest let. Nemocní senioři přitom vyžadují speciální péči. Každý klient by měl mít vlastní ošetřovatelku.

Krajům se státní dotace snižují posledních pět let. Liberecký kraj dostane letos oproti roku 2008 o 66 milionů korun méně. Domovy důchodců a ústavy sociální péče tak mají peníze na provoz jen do září.