Pražští radní chtějí vrátit bydlení do města

Praha – Nový územní plán hlavního města Prahy má zamezit rozrůstání metropole do šířky. Na takové vizi rozvoje začalo pracovat nové vedení města, Radnice si rovněž dává v takzvaném metropolitním územním plánu za cíl vrátit bydlení do centra.

„Nový územní plán by měl vrátit to bydlení dovnitř hlavního města Prahy,“ potvrdil pražský radní za TOP 09 Tomáš Hudeček. Odborníkům se příliš nezamlouvá fakt, že desítky tisíc lidí každodenně odjíždějí bydlet za město a pak se zase autem vracejí zpět. Takový životní styl způsobuje dopravní zácpy a zvedá náklady na opravy silnic.

Od roku 1784 se Praha zvětšila šedesátkrát. Nyní už se s jejím rozpínáním nepočítá, podle radnice má totiž město stále ještě velké množství volných pozemků vhodných pro stavbu. Snahu oživit bydlení ve velkém městě vítají i realitní makléři a investoři. Prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný vidí v územním plánu možný impuls k rekonstrukci chátrajících nemovitostí, které odhaduje zhruba na 20 procent.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Plán počítá i s růstem města do výšky. Z některých dvoupatrových domů se mohou stát pětipatrové a ty s pěti patry jich mohou mít sedm. Budovy by se mohly zvedat třeba v Zenklově ulici v Libni, adepty jsou i ulice ve Vysočanech, na Břevnově, nebo Smíchově. Praha by do výšky nerostla poprvé, například na Václavském náměstí byly domy v době Karla IV. vysoké 6 metrů. V polovině 19. století už budovy dosahovaly 20 metrů a v současnosti se pohybují na dvojnásobku. Historické centrum Prahy by se ale už zvedat nemělo. V metropoli by neměly ani ve velkém přibývat mrakodrapy, s těmi se počítá jen na Pankráci a v Hájích.

Video Reportáž Jitky Szászové a Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Jitky Szászové a Hany Vorlíčkové