Kamery mají ukáznit sokolovské strážníky

Sokolov – Zda jsou oprávněné stížnosti občanů na chování strážníků, se rozhodla zjistit sokolovská radnice. Městské policii proto v rámci nákupu nového vybavení pořídila i kamery, na které budou strážníci zaznamenávat své kontakty s občany. K dispozici budou mít sokolovští strážníci také přenosné on-line terminály a vysílačky s GPS, které pomohou každého strážníka přesně lokalizovat a případně přivolat pomoc.

Sokolovská radnice neví, nakolik vážně má brát stížnosti na práci městské policie, záznamy z kamer, které strážníci dostanou, by jí proto měly napovědět. „Když to budeme mít nahrané, bude snadné zjistit, jak zákrok strážníků skutečně probíhal,“ uvedl starosta Zdeněk Berka.

Ke kontrole občanů potom budou určeny malé terminály, které budou mít strážníci rovněž u sebe. Spojí je s dispečinkem městské policie a například pomohou zjistit, zda osoba, kterou hlídka městské policie kontroluje, nemá na svědomí nějaký přestupek. „Třeba u pejskařů, kteří po svých psech neuklízí, strážníci poprvé volí domluvu. Zatím ale nemohou na místě zjistit, jestli nejde o opakované chování. S terminálem to rychle zjistí a mohou u opakovaného prohřešku udělit pokutu,“ řekl radní Jan Kropáček.

Městská policie v Sokolově loni řešila 3 512 přestupků. Ačkoli radnice hovořila o větším důrazu strážníků na bezpečnost a veřejný pořádek, v drtivé většině se přestupky týkaly dopravy. Z celkového počtu tvořily pokuty pro řidiče zhruba 85 procent.