Pardubice schválily revitalizaci Tyršových sadů, kácet se asi bude méně

Pardubice – I přes protesty části veřejnosti schválilo včera pardubické zastupitelstvo revitalizaci Tyršových sadů za 83 milionů korun. Tento projekt vzbuzuje emoce, zejména kvůli kácení několika stovek stromů a keřů. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a pod petice připojilo svůj podpis 3500 lidí. Dá se proto počítat s tím, že se projekt ještě lehce upraví, a to zejména s ohledem na počet vykácených stromů. Obnova sadů by měla začít ještě letos.

Usnesení nakonec schválilo 22 z 39 pardubických zastupitelů. Podle náměstka primátorky Františka Brendla, který opravu parku zastupitelstvu předkládal, je možné projekt ještě mírně pozměnit na základě kompromisu. Řešit se bude například počet stromů, které se mají kácet. Základní vize podhledového parku s širokou promenádou by ale měla zůstat zachována. Diskuse před hlasováním byla poměrně dlouhá. Zastupitelé hlasovali také o ukončení spolupráce s architektonickým studiem architekta Tomáše Jiránka a o vypsání nové soutěže, tento návrh ale neprošel.   

Během revitalizace Tyršových sadů se má vykácet část stromů v parku, což se nelíbí některým občanským sdružením. Například sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubice by zelené ploše v centru města chtěly nechat přírodní ráz, který má nyní. Na protest proti kácení stromů vznikl i kalendář aktů.   

Z Tyršových sadů má podle projektu Tomáše Jiránka zmizet asi 400 kmenů a většina keřů, nová výsadba by ale nahradila jen část zeleně. Mnoha lidem se to nelíbí, dvě různé petice podepsalo více než 3500 lidí a proti kácení se v září konala demonstrace. Podle znaleckého posudku, který si občanská sdružení nechala vypracovat, je společenská hodnota stromů, jež by se měly vykácet, 55,5 milionu korun.   

Mnohým zastupitelům se zdá, že je projekt revitalizace parku za 83 milionů korun předražený a park by se mohl opravit mnohem levněji. Po včerejším zasedání zastupitelstva to vypadá, že z projektu může zmizet například jedna ze dvou navrhovaných kaváren a může se změnit také materiál hlavní promenády. Zástupci města teď o tom budou jednat s architektem.