Řidiči autobusů na Karlovarsku jsou častěji testováni na alkohol

Karlovy Vary - Karlovarský kraj zjišťoval u autobusových dopravců, jak často kontrolují před jízdou řidiče na alkohol. Povinnost firmám nařizuje zákon. V listopadu loňského roku ale jeden z řidičů v Aši sedl za volant autobusu opilý. Dopravci se od té doby zaměřují na kontroly častěji.

Jeden z největších dopravců v kraji posílá na linky každé ráno čtyřicet autobusů. Náhodně vybraní řidiči před jízdou podstupují dechovou zkoušku. Pokud by u řidiče zjistili byť jen zbytkový alkohol, vedení firmy tvrdě zasáhne. „Je to hrubé porušení pracovní kázně, samozřejmě ten řidič by nás musel opustit,“ řekl Petr Schmidt, ředitel společnosti Ligneta autobusy.

Situaci u dopravců teď ověřoval i Karlovarský kraj. Přiměla ho k tomu událost z loňského listopadu, kdy řidič autobusu v Aši nadýchal přes čtyři a půl promile a řízení za něj převzal jeden z cestujících. Podle dopravce šlo o výjimečné selhání jediného člověka. „Od toho uvedeného případu jsme si zavedli vnitřní opatření, která spočívala ve zvýšených kontrolách,“ uvedl David Kumpert, obchodně dopravní ředitel, Autobusy Karlovy Vary.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Podle krajských úředníků loni dopravci provedli téměř tisíc kontrol více než dvou stovek řidičů autobusů. Každý z nich byl tak průměrně kontrolován čtyřikrát za rok. „Domnívám se, že to je dostatečný počet, protože kontroly jsou prováděný namátkově,“ řekl Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Podle dopravců to ale nestačí. Řada z nich proto už testuje řidiče na alkohol každý den. „Řidič, který zaspí nebo přijde pozdě do práce, je automaticky podrobován tomuto testu,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary Pavel Bohánek. Kromě dopravců provádí kontroly řidičů profesionálů stále častěji i policie. Jen loni se na ně v Karlovarském kraji zaměřila více než dvacetkrát.