Sokolovští strážníci dostanou romské asistenty

Sokolov - Romští asistenti prevence kriminality by od letošního jara měli spolupracovat se strážníky v Sokolově. Pomáhat jim budou hlavně v komunikaci s lidmi z problémových lokalit. Sokolovská městská policie se inspirovala v Děčíně, kde už podobní asistenti fungují a mají výsledky, jak uvedl starosta Zdeněk Berka (ČSSD).

Strážníkům budou pomáhat celkem čtyři asistenti. „Budou sice zaměstnanci městské policie, ale nebudou strážníci. To znamená, že nebudou mít výzbroj ani pravomoci strážníků. Budou jim ale pomáhat,“ řekl Berka. Když loni v listopadu sezvala radnice zástupce romské komunity na společné jednání, zavedení asistentů prevence kriminality bylo jedním z opatření, na kterém se obě strany shodly. K jejich začlenění do městské policie by měla pomoci dotace z ministerstva vnitra.

Podle Berky by celkové náklady na vznik čtyř míst asistentů měly být asi 738 000 korun. „Největší část budou tvořit platy. Zbytek pak výstroj a podobně. Město by se na nákladech mělo podílet deseti procenty,“ doplnil Berka. Protože asistenti nebudou mít pravomoci strážníků, nemusí splňovat přísné požadavky pro vstup do městské policie. Podmínkou je čistý trestní rejstřík. „Z romské komunity máme už vytipováno asi 16 lidí. Až budeme mít potvrzenou dotaci, velitel městské policie si z nich vybere vhodné kandidáty,“ dodal starosta.

Podle údajů policie sice v problémových lokalitách okolo nádraží a okolo kina Alfa není vyšší výskyt trestné činnosti, ale podle ankety mezi obyvateli města jsou to oblasti, kde se necítí bezpečně. Asistenti by měli svou autoritou přesvědčit obyvatele čtvrti, aby nevyvolávali problémy. Romští asistenti prevence kriminality by měli u městské policie působit zatím deset měsíců. Pokud se ukážou užiteční, mohli by se strážníky spolupracovat i nadále.