Brněnští policisté dopadli barového lupiče

Brno - Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce přepadl devět brněnských heren a barů. Obsluhu ve většině případů zavřel na toaletách. Celkem získal více než 250 000 korun, peníze prohrál v automatech. Hrozí mu až deset let ve vězení.

Pětačtyřicetiletý muž se v minulosti údajně neúspěšně léčil ze závislosti na automatech. Půjčoval si peníze a dostal se do dluhů. Loni na podzim začal podle policie přepadávat herny na různých místech v Brně. „Do herny v Novobranské ulici přišel dokonce dvakrát,“ řekl kriminalista Pavel Kříž. Poslední loupež prý provedl 14. ledna ve Smetanově ulici. „Dalo by se říci, že to byl zoufalec. Byl na automatech natolik závislý, že přišel o peníze, rodinu, kamarády. Všechno, co mohl v životě mít, ztratil,“ uvedl druhý vyšetřovatel Miroslav Klusáček. Muž v mnoha hernách sám pracoval, ale vždy byl propuštěn, protože nedokázal odolat hráčské vášni.

Svou tvář pachatel někdy maskoval šátkem, kuklou nebo kapucí, případně si alespoň kryl rukama obličej. Zveřejnění záznamů z bezpečnostních kamer přesto policistům pomohlo. Od veřejnosti dostali mnoho tipů. Když viděl pachatel svou tvář v televizním pátrání, začal se skrývat. Nešel kvůli tomu ani na otcův pohřeb. Uvažoval o sebevraždě. Kriminalisté jej nakonec dopadli 24. ledna v pronajatém bytě.

Všechna přepadení měla podobný scénář. Muž se vyzbrojil třiceticentimetrovým kuchyňským nožem. Barmanky donutil k vydání hotovosti a poté je zavřel na toaletě. Řekl jim, že policii nesmí zavolat dříve než za 20 minut. „Naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ řekl Kříž. Z minulosti má muž několik záznamů za drobnější trestnou činnost majetkového charakteru. Loupeže nejdřív popíral, poté se přiznal. Nyní soud rozhoduje o jeho vzetí do vazby.