Pachové ohradníky chrání řidiče i zvěř

České Budějovice - Pachové ohradníky dokázaly v jihočeském kraji snížit počet nehod s lesní zvěří až o osmdesát procent. Shodli se na tom myslivci, policie i zástupci pojišťoven. Instalace ohradníků stála tři sta tisíc korun a lemují dvě stě kilometrů silnic. Kraje, kde projekt funguje, jsou už tři.

Pachové ohradníky obsahují montážní pěnu a v ní pachy predátorů, především medvěda a rysa. K jejich funkčnosti stačí, když myslivci přibližně dvakrát za rok postřik v patnících kolem silnic obnoví. „Zvěř sice dále migruje přes silnici, ale je ostražitá a nezdržuje se tak často u silnic,“ popisuje situaci Jan Matulka z Okresního mysliveckého spolku v Písku. „Problematické úseky na těch nejvytíženějších tazích jsou zabezpečeny ze sta procent,“ dodává radní Jihočeského kraje Karel Vlasák.     

Pachové ohradníky chválí nejen myslivci. Lidé si je dokonce podle myslivců kradou a instalují u zahrádek, tam ale na rozdíl od silnic nefungují. „Díky pachovým ohradníkům došlo ke snížení dopravní nehodovosti, kdy příčinou je srážka se zvěří,“ říká mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Jihočeského kraje Milan Bajcura. „Na úseku silnice E55 od Vlašína k Dolnímu Dvořišti klesly ztráty až o osmdesát procent,“ informuje jeden z českokrumlovských myslivců. „V poslední době zvěř na silnicích téměř nepotkávám,“ potvrzuje zlepšenou situaci jeden z řidičů. „Aktuální dosažené výsledky naznačují, že projekt pachových ohradníků by měl pokračovat,“ uvádí mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka.     

Jihočeští myslivci proto chtějí projekt ještě rozšířit. Budou usilovat o to, aby se s pachovými ohradníky počítalo již při výstavbě nových silnic. „Plánujeme přesvědčit ministerstvo dopravy a ŘSD, aby se pachové ohradníky instalovaly rovnou do silničních patníků,“ upozorňuje Jan Matulka.  

Pachové ohradníky by měly přibýt i v příštím roce. Nehody se zvěří totiž standardně pojišťovny v rámci povinného ručení neproplácejí. Přesto jsou škody na autech podle policie jen na jihu Čech ročně třicet milionů korun.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové