Mrazy naplnily azylové domy

Plzeň – S příchodem mrazů přibývá v krajských městech bezdomovců. Vyhledávají pomoc v azylových domech, ubytovnách nebo noclehárnách. V Plzni jsou některá centra přeplněná a řadě bezdomovců můžou na noc nabídnout už jen židli. Počet lidí bez domova tam poslední dva roky rapidně roste. Nejvíc se teď na ulici ocitají mladí do třiceti let.

Domov svatého Františka je největším charitativním centrem v Plzni. Teď už ale nemají bezdomovce kam uložit, někteří z nich tak musí spát na židli nebo na podlaze. „Denně se nám hlásí o nocleh 20 až 25 klientů nad naši kapacitu,“ uvedl Džemal Gërbani z Městské charity Plzeň a Alena Hynková z Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně doplnila: „V případě nutnosti jsme jako město připraveni zajistit nouzové, tzv. krizové ubytování.“

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

V Plzni jsou nyní asi tři stovky lidí bez domova. Přibývají mezi nimi mladí, kteří zoufale hledají práci. „Vypršela mi pracovní smlouva, tak jsem byl jeden den venku. Minus deset, mlha, to se nedalo vydržet. Chodil jsem do práce, tam to nešlo a dopadlo to, jak to dopadlo. Proto jsem tady na charitě,“ vysvětlují samotní bezdomovci. Azylový dům je tak pro ně jedinou šancí, jak přežít mrazy. Tady alespoň dostanou polévku nebo čaj.

Nově je bezdomovcům poskytována také lékařská péče. Ordinace byla otevřena jeden den v týdnu, pro velký zájem to teď bude každou středu a pondělí. To základní, tedy jídlo, si většina z nich ale musí najít na ulici. „Je tady hodně lidí, kteří fárají. U nás se tomu říká fárat, chodíme prostě po popelnicích,“ konstatuje bezdomovec Pavel.

Za posledních pět let se v Plzni počet bezdomovců zdvojnásobil, azylové domy už pro ně nemají místo. Pokud přijdou tuhé mrazy, nastane krize.