Brněnští studenti se reformě postaví 1. února

Brno – Studenti brněnských vysokých škol svolali na 1. února protestní pochod proti připravované vysokoškolské reformě. Chtějí tak dát jednoznačně najevo svůj nesouhlas s její podobou a seznámit veřejnost se stanovisky studentů. Ministra školství Josefa Dobeše by také protest měl přimět k většímu respektu k názorům akademické obce. Proti věcnému záměru zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentům se už ve středu postavili zástupci studentských komor akademických senátů šesti největších brněnských vysokých škol.

Pochod začne ve středu ve dvě hodiny odpoledne na Moravském náměstí a projde kolem budov brněnských škol k Právnické fakultě Masarykovy univerzity na Veveří. Tam studenti přednesou své požadavky a zahájí veřejnou debatu. „Chceme ukázat zbytku republiky, že se umíme za své názory postavit a bít, že nejsme jen stroje, co chodí z přednášky na přednášku, ale o situaci na vysokých školách aktivně přemýšlíme,“ uvedla koordinátorka protestů Eva Majerová z Masarykovy univerzity.

Organizátoři očekávají, že se brněnského pochodu zúčastní na 500 lidí. Zatím je svolávají především prostřednictvím sociálních sítí. Nespokojení studenti chtějí během protestního pochodu ministrovi školství alegoricky ukázat, jaké pocity k ministerstvu chovají.

Společné prohlášení studentů jednotlivých brněnských vysokých škol a připravovaný protest jsou docela ojedinělou spoluprácí Masarykovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity, Janáčkovy akademie múzických umění, Vysokého učení technického, Univerzity obrany a Mendelovy univerzity. Že studenti z různých institucí táhnou za jeden provaz, podle nich svědčí o vážnosti situace a míře jejich znepokojení.

Reformy však v Brně neznepokojují pouze studenty, nýbrž i vedení univerzit. Podle dnešního prohlášení vedení Mendelovy univerzity oba návrhy zákonů „omezují až likvidují samosprávný charakter veřejných vysokých škol a jejich nezávislost ve vztahu k politickým a komerčním zájmům“. Protestují i představitelé dalších vysokých škol.