Policisté Karlovarského kraje se stěhují do nového

Karlovy Vary - Policejní ředitelství Karlovarského kraje dnes otevřelo své nové sídlo v areálu krajského úřadu v Karlových Varech. Budova stála 178 milionů korun oproti původnímu odhadu 300 milionů a náklady na její stavbu by měl uhradit prodej budov, které dosud policisté v Karlových Varech používali.

Moderní budova navíc disponuje tělocvičnou pro výcvik policistů, má velké parkoviště pro policii i veřejnost, což byla jedna z velkých slabin dosavadního ředitelství. Do nové budovy se dvě stovky policistů přestěhují v průběhu února nebo března, dalších sto pak osídlí zrekonstruovaný dům, který v minulosti patřil nemocnici. Až dosud krajská policie využívala komplex pěti domů v centru Karlových Varů, který byl tradičním sídlem bezpečnostních složek státu už od konce 30. let.

Kubice nové policejní sídlo ocenil

Krajské ředitelství policie v Karlových Varech vzniklo během policejní reformy před dvěma roky, když se oddělilo od západočeské správy v Plzni. Podobně na tom bylo dalších pět nově vzniklých policejních ředitelství v Jihlavě, Liberci, Olomouci, Pardubicích a Zlíně.

„Nové kraje jsou handicapované, protože vznikaly na zelené louce. Někde mají budovy nevyhovující, ve špatném stavu a snaží se je alespoň zateplit,“ uvedl dnes na slavnostním otevření budovy ministr vnitra Jan Kubice. Stavba karlovarského ředitelství je podle něj mimořádnou událostí. „Začala se stavět v době, kdy měla policie rozpočet o osm miliard vyšší. Takovou budovu nemá nikdo z nových krajských ředitelství,“ ocenil vznik karlovarského ředitelství.

V nové budově by měli podle krajského policejního ředitele Oldřicha Tomáška pracovat ze dvou třetin policisté nasazení v přímé službě. Poukázal ale na to, že policistů v kraji stále ubývá. „Zatímco v době vzniku krajského ředitelství v roce 2010 jsme měli 1 442 policistů, nyní jich je jen 1 200 a stav nadále klesá. Zrovna včera (ve čtvrtek) za mnou přišli dva mladí policisté s tím, že práce u policie podle nich není perspektivní,“ uvedl Tomášek. Ministr Kubice na to reagoval tím, že ačkoli ministerstvo musí kvůli razantním škrtům šetřit, má přímý výkon služby jeho naprostou podporu.