Šumavské sklářství míří do muzea

Kašperské Hory – Muzeum Šumavy v Kašperských Horách se rozšiřuje o stálou expozici šumavského sklářství. Přibudou zde stovky metrů čtverečních výstavních prostor a sbírka by se měla svou uceleností stát jednou z největších v Česku a Bavorsku.

Větší atraktivitu slibuje Muzeum Šumavy díky rozsáhlé rekonstrukci budovy za18 apůl milionu korun. Výstavní prostory se totiž oproti dosavadnímu stavu zvětšily téměř na dvojnásobek. „Je tady v přízemí veliká výstavní síň a celé patro objektu by mělo být věnováno nově vybudované sklářské expozici,“ uvedla ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Rekonstrukce celého muzea byla rozdělena na tři etapy, nyní jsou hotové dvě za více než 31 miliónů korun. V plánu je ještě oprava hlavní budovy, na kterou si ale vedení muzea bude muset ještě počkat. „Zatím je to odloženo s výhledem na dva roky. V současné době se dělá rekonstrukce v Sušici,“ vysvětlil hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Vedení muzea tedy plánuje, že v nových prostorách vytvoří expozici šumavského sklářství, které bylo na vrcholu především v16. a17. století a potom v prvních letech století dvacátého. A bude co nabídnout, depozitáře muzea skrývají přes osm tisíc skleněných exponátů. „Máme tady sklo historické ze středověku, nebo ze 16., 17. století i třeba z archeologických nálezů,“ pochlubil se historik Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy a ředitelka Řezníčková doplnila: „Nemělo by to být jenom o tom, že tady bude třeba padesát vitrín, kde bude samé sklo. Ale budou tady i další informace, které se vztahují ke sklářům, k jejich životu, k jejich práci.“

Nová stálá expozice šumavského sklářství by měla prostory muzea naplnit do dvou roků.