Nová křižovatka v Nesovicích čeká na peníze

Nesovice - Na dvě části je mezinárodní silnicí I/50 rozdělena obec Nesovice na Vyškovsku. Denně tudy projíždí tisíce osobních i nákladních aut a zejména ve špičce je takřka nemožné bezpečně přejít do druhé části obce. Lidé na novou křižovatku čekají jako na smilování. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rekonstrukci křižovatky zařadilo do plánu staveb na letošní rok. Musí ale sehnat 130 milionů korun.

Nesovice na Vyškovsku čekají na úpravu nepřehledné křižovatky u železničního přejezdu už několik let. Je nebezpečná hlavně pro chodce. „Z jedné strany vám zastaví a z druhé strany by vás přejeli,“ stěžuje si jedna z obyvatelka obce Zdena Pavlíková. V ranní špičce od 7 do 8 hodin ráno musí převádět hlavně děti přes přechod zaměstnanci obecního úřadu. Jejich reflexní vesty přinutí řidiče alespoň zpomalit. „Mnohdy nám nadávají za to, že je zastavujeme,“ říká Josef Reška.

Podle místních by bylo jinak téměř nemožné se na druhou stranu silnice dostat. Denně totiž Nesovicemi projede zhruba 20 000 aut a řidiči tu často bourají. „V minulosti se tu už staly tři smrtelné havárie. A jen za loňský rok policie vyšetřovala čtyři nehody,“ potvrzuje starosta Nesovic Vítězslav Reška (KDU-ČSL). Podle něj je ale bouraček, ke kterým řidiči policii nevolají, mnohem více.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

ŘSD zařadilo úpravu nesovické křižovatky do plánu staveb na letošní rok. Rekonstrukce vázla roky, podle starosty hlavně kvůli nedostatku peněz, změnám předpisů a výkupu pozemků a budov. Čtyři domy, které se budou muset kvůli úpravě zbourat, se podařilo vyprázdnit před rokem. Vše je připravené, březnový termín se ale přesto ještě odsune. Otázkou zůstává, jestli ŘSD sežene potřebných 130 milionů korun, které stavba spolkne.

Křižovatka se posune asi o 25 metrů dál do bezpečné vzdálenosti od přejezdu. „Dojde také k rozšíření prostoru křižovatky o odbočovací pruhy,“ dodává Věra Hoderová z brněnského závodu ŘSD. Rekonstrukce by měla být hotová v průběhu jedné stavební sezony, úplná uzávěra ale čeká místní jen na několik týdnů.

Obce řeší frekventovanou dopravu po svém

Převádění dětí přes vozovku ale není originálním nápadem Nesovických. S podobnou iniciativou přišli i v Branišovicích. Každé ráno tam začínají úřednice pracovní dobu stejně. Obléknou reflexní vesty a děti převedou hromadně na zastávku autobusu, aby mohly bezpečně odjet do školy. Obcí totiž vede silnice první třídy z Brna do Znojma, na které chybí přechod pro chodce.