Bruslaři, hurá na Lipno! Sezona začíná

Lipno nad Vltavou - Přípravy na začátek sezony na bruslařské magistrále finišují. Správci nejdelší ledové dráhy v České republice v Lipně odklízí sníh a kontrolují tloušťku ledu. Ten díky mrazům zesílil až na patnáct centimetrů, přilákal už první bruslaře. Odborníci ale varují, že ledová plocha nemusí ještě splňovat bezpečnostní limit na celé nádrži, a tak je dobré nepouštět se zatím dále od břehů.

Do bezpečné tloušťky ledu 18 centimetrů už zbývá jen málo - přípravy v Lipně nad Vltavou, Frymburku a Horní Plané vrcholí. „Bude se provádět kartáčování, aby nám dráha víc promrzla,“ popisuje přípravy velitel dobrovolných hasičů z Frymburka Antonín Labaj.

Letos správci slibují kvalitnější led, na úpravu jedenáctikilometrové trasy si pořídili brusku a novou šestikolku, původně vyvinutou pro těžaře na Aljašce. „Když jsme sháněli stroj a řekli jsme, na co ho budeme používat, tak se všichni chytali za hlavu,“ směje se starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek.   

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Bruslařská dráha by se měla oficiálně otevřít příští týden, zatím je vstup na led na vlastní nebezpečí. Ještě v pátek totiž vodu v Horní Plané křižoval přívoz. Teď už se tudy prohánějí bruslaři. „Kvalita a tloušťka ledu zatím není zcela bezpečná,“ potvrzuje Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

Právě lipenská nádrž je nebezpečná svými přítoky, kvůli nim není led všude stejně silný. Mimo vyznačené a kontrolované trasy by se tak bruslaři rozhodně vydávat neměli ani v těch největších mrazech.