Jičínská koalice řeší zařízení, které mohlo „nabourat“ maily

Jičín - Koalice ODS, TOP 09 a ČSSD na radnici v Jičíně se otřásla v základech díky nálezu zařízení, které podle některých koaličních zastupitelů mohlo sledovat důvěrnou elektronickou poštu starosty a vedení radnice s městským podnikem Technické služby. K instalaci se přiznal informatik, místopředseda místní TOP 09 Bob Šviha. Místostarosta Tomáš Frýba (TOP 09) se netají tím, že k instalaci dal pokyn, zařízení mělo monitorovat využití pracovní doby.

Pátrání začalo v městském podniku Technické služby, kde zkolabovala počítačová síť. Při zjišťování příčin našli pracovníci na radnici, která je s firmou spojena optickým kabelem, nadbytečné zařízení, které mohlo pro někoho sledovat komunikaci vedení města s podnikem a naopak.

„Zařízení mohlo odklánět důvěrnou poštu a mohlo dojít k úniku závažných informací. Mě to velice pobouřilo, zavání to špiclováním,“ komentoval situaci zastupitel Miloš Starý (ODS). Podle jičínského starosty Martina Puše (ODS) došlo k instalaci zařízení bez jeho vědomí i vědomí ředitele Technických služeb Čeňka Strašíka.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

K instalaci se přiznal informatik radnice Šviha, který rovněž plní funkci místopředsedy místní TOP 09. Podle informací jičínského městského úřadu Šviha uvedl, že ho v prvním lednovém týdnu oslovil místostarosta Tomáš Frýba (TOP 09) s požadavkem zjištění internetového provozu v Technických službách. Zároveň dodal, aby o tom nikomu neříkal. „Pana Švihu jsem požádal, aby připravil technické řešení, aby bylo možné monitorovat internetový provoz v Technických službách kvůli monitoringu využití pracovní doby,“ otevřeně uvedl místostarosta Frýba. Zařízení ale podle Frýby pracovat nezačalo.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Právě místostarosta poslal loni do podniku auditory, ti ale važné chyby v hospodaření nenašli. Podle ředitele Strašíka si Frýba na podnik „zasedl“. Mohli nás sledovat už při komunikaci s auditory, míní ředitel Strašík. Starosta Puš doufá, že si v koalici celou záležitost „vyříkají“ a že kauza neznamená její konec. Za zásah do sítě prozatím potrestala radnice informatika Švihu výtkou pro porušení pracovní kázně.